Wydarzenia Wydarzenia

Zanocuj w lesie

Ruszamy z programem "Zanocuj w lesie"

Zanocuj w lesie” to projekt, dzięki któremu już od 1 maja do dyspozycji miłośników bushcraftu i surwiwalu na terenie Nadleśnictwa Wałcz udostępnione zostaną dwa obszary.

 

Pierwszy z nich to tereny leśnictwa Rudki. To głównie lasy sosnowe ale fragmentami można znaleźć ciekawsze liściaste fragmenty lasu. Obszar przecinają cieki i oczka wodne dodając atrakcyjności i uroku. Na terenie obszaru znajduje się Zajazd Leśny Dwór.

Północno-wschodni kraniec obszaru łączy się z obszarem wyznaczonym przez Nadleśnictwo Borne Sulinowo co daje większe możliwości korzystania z noclegu w lesie.

Drugi obszar to teren w leśnictwie Pluskota. Tu nie zabraknie atrakcji dla miłośników przebywania nad wodą. Bliska odległość do Wałcza czy Ostrowca to niewątpliwie atut tego obszaru. Największą zaletą jest jednak fakt, że razem z terenem wyznaczonym przez Nadleśnictwo Płytnica tworzy bardzo duży obszar. Atrakcyjność tego terenu podbija „Złamany Most”, piękna dolina rzeki Dobrzycy i liczne jeziorka śródleśne.

Należy pamiętać, że bez względu na to jakiego sprzętu będzie się używać do wypoczynku, nie może on niszczyć drzew, krzewów oraz runa leśnego. Nie można również używać otwartego ognia poza wyznaczonymi do tego miejscami.

Każdy, kto będzie chciał nocować w lesie – w wyznaczonych strefach - dłużej niż dwie noce z rzędu lub w grupie większej niż dziewięć osób musi zgłosić to drogą mailową do miejscowego nadleśnictwa i otrzymać akceptację w wiadomości zwrotnej.

Spędzenie nocy w lesie to zetknięcie się z dziką przyrodą w całej okazałości. Dlatego nie należy zapominać o zasadach bezpieczeństwa, zdrowym rozsądku oraz przestrzeganiu regulaminu.

Przypominamy też, że fragmenty lub całe obszary wyznaczone do nocowania mogą być czasowo wyłączane z użytkowania ze względu na sytuację przeciwpożarową lub inne względy związane z bezpieczeństwem nocujących oraz otaczającej ich przyrody.

Szczegółowe mapy dostępne tutaj: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy oraz w aplikacji MBdl (dostępne dla systemów Android i IOS), z menu należy wybrać – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udacie się na wyprawę, zapoznajcie się z:

  • umieszczonym w załączniku regulaminem korzystania z obszaru,
  • informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia
  • mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdźcie, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem,
  • zasadami bezpiecznego korzystania z lasu http://www.czaswlas.pl/bezpieczenstwo-w-turystyce,
  • z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze - zapraszamy do kontaktu mailowego bądź telefonicznego.
  • w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar, na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!

Jeśli Wasz nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu macie obowiązek wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie znajdującego się na dole strony formularza oraz przesłanie go na adres walcz@pila.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi. Jednak ze względów bezpieczeństwa, dobrze by było abyśmy taka informacje otrzymali  od wszystkich osób nocujących w naszych lasach - grupy mniejsze niż 9 osób i/lub biwakowiczów zatrzymujących się na krócej niż dwie noce. Wiadomość o tym, że jesteście i nocujecie w lesie jest dla nas bardzo ważna, a przede wszystkim zwiększa Wasze bezpieczeństwo.

Koordynatorem programu w nadleśnictwie jest Agata Wiese 668 459 008.

 

W załącznikach znajdują się dokumenty, z którymi należy się zapoznać przed wyjściem na nocleg do lasu

Po wypoczynku na naszym terenie prosimy o wypełnienie ankiety: http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185?lang=pl