Asset Publisher Asset Publisher

OHZ LP Nadleśnictwa Wałcz

 

W myśl ustawy Prawo łowieckie łowiectwo rozumie się jako ochronę zwierząt łownych (zwierzyny) oraz gospodarowanie ich zasobami zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej.

Na podstawie w/w definicji na terenie Nadleśnictwa Wałcz prowadzona jest wzorcowa gospodarka łowiecka w 3 obwodach łowieckich:

- obwód nr 199 – dzierżawiony i prowadzony przez Koło Łowieckie „Jeleń” Wałcz,

- obwód nr 200 – dzierżawiony i prowadzony przez Koło Łowieckie „Jeleń” Wałcz,

- obwód nr 197 oraz 513 – Ośrodek Hodowli Zwierzyny Lasów Państwowych (OHZ LP) zarządzany przez Nadleśnictwo Wałcz.

Obwody łowieckie nr 199, 200 oraz 197 zaliczają się do II Łowieckiego Rejonu Hodowlanego RDLP w Pile. Spisany jest dla nich wieloletni plan łowiecki na lata 2017-2027, który  określa m.in. sposób gospodarowania łowiskiem oraz populacją zwierzyny łownej.

 

OHZ LP Nadleśnictwa Wałcz prowadzony jest od roku 1994. W roku 2022 w wyniku podziału obwodów łowieckich wyodrębniony został nowy obwód nr 513, który wraz ze starm obwodem nr 197 stanowi Ośrodek Hodowli Zwierzyny. Głównymi gatunkami zwierząt łownych występującymi na terenie obwodów łowieckich są: jelenie, sarny, daniele, dziki, lisy, jenoty, borsuki. Na terenie obwodów występuje również gatunek chroniony tj. wilk, żubr. Liczebność poszczególnych gatunków zwierząt łownych określana jest przez prowadzony całoroczny jej monitoring oraz coroczną inwentaryzację wielkoobszarową zwierzyny metodą pędzeń próbnych.

W ramach prawidłowo prowadzonej gospodarki łowieckiej na terenie ohz realizowane
są następujące działania:

- tworzenie i utrzymanie poletek łowieckich w celu udostępniania zwierzynie stałej bazy pokarmowej,

- utrzymywanie pasów zaporowych, zapobiegających powstawaniu szkód w uprawach rolnych,

- dokarmianie zwierzyny w okresie niedoboru pokarmu,

- budowa urządzeń łowieckich (paśniki, lizawki, ambony),

- ciągła współpraca z kołem łowieckim nadzorowanym przez nadleśnictwo,

- prowadzenie badań naukowych,

- współpraca z Powiatowymi Inspektoratami Weterynarii.

 


Policzyliśmy dziki

W dniach 21 oraz 25 października 2016 r. na terenie Nadleśnictwa Wałcz odbyła się inwentaryzacja dzików oraz zwierząt chronionych tj. łosia, żubra, rysia oraz wilka.

W przedsięwzięciu tym wzięły udział 63 osoby. Byli to przedstawiciele Nadleśnictwa Wałcz, Polskiego Związku Łowieckiego, Zakładu Usług Leśnych oraz Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Wałczu. Pogoda nie rozpieszczała uczestników inwentaryzacji, jednak wspólnymi siłami zinwentaryzowaliśmy teren o łącznej powierzchni 1815,62 ha. Odnotowano 15 dzików oraz jelenie, sarny, daniele, lisy.

Polowanie zbiorowe wielkoobszarowe 16-18.11.2015

W dniach 16-18.11.2015 r. na terenie OHZ Nadleśnictwa Wałcz odbyło się polowanie zbiorowe wielkoobszarowe ze zwyżek i ambon.

W polowaniu brało udział 40 myśliwych, którzy przez trzy dni polowali w 9 miotach. Na pokocie znalazło się 71 sztuk zwierzyny, w tym:

3 jelenie byki;

5 jeleni łań i cielaków;

3 daniele;

6 saren;

48 dzików.

6 lisów.

 

Na szczególną uwagę zasługuje oręż dzika odyńca którego długość szabel wyniosła 17,70 cm.

Na wynik polowania duży wpływ miały niekorzystne warunki atmosferyczne, w ciągu wszystkich dni polowania zmagaliśmy się z silnymi opadami deszczu.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przeprowadzenie polowania za zaangażowanie. Myśliwym dziękujemy za bezpieczne i etyczne zachowanie w łowisku.

 


Polowanie zbiorowe wielkoobszarowe 27-28.11.2015

W dniach 27-28.11.2015 r. na terenie OHZ Nadleśnictwa Wałcz odbyło się polowanie zbiorowe wielkoobszarowe ze zwyżek i ambon.

W polowaniu brało udział 44 myśliwych, którzy przez dwa dni polowali w czterech miotach. Aby takie polowanie było możliwe do zrealizowania zaangażować trzeba było liczną grupę osób biorących udział w nagance, rozwożących myśliwych, obsługujących miejsce zbiórki. Dodatkowo tego typu polowania wymagają znacznej ilości psów biorących udział w nagonce z czego większość stanowią wyspecjalizowane myśliwskie psy rasowe.

Na pokocie znalazło się 69 sztuk zwierzyny, w tym:

1 jeleń byk;

6 łań i cieląt jeleni;

9 saren kóz i koźląt;

44 dziki;

9 lisów;

 

Na szczególną uwagę zasługują dwa dziki odyńce:

1. Dzik o trofeum długości 18,30 cm, które na wstępnej wycenie wg. międzynarodowego standardu CIC uzyskało 119,10 pkt. trofeum kwalifikuje się do otrzymania srebrnego medalu.

2. Dzik o trofeum długości 20,75 cm, które na wstępnej wycenie wg. międzynarodowego standardu CIC uzyskało 114,5 pkt. trofeum kwalifikuje się do otrzymania medalu brązowego.

Oba trofea wraz z kartami wyceny można zobaczyć na stronie https://trofea.lasy.gov.pl/, na tej stronie znajdują się wszystkie medalowe trofea pozyskane we wszystkich OHZ-ach Lasów Państwowych.

 

Dziękujemy myśliwym za bezpieczne zachowanie się w łowisku oraz etyczne zachowanie w trakcie polowania. Serdecznie zapraszamy w przyszłym roku.

Darz Bór!

 


Szkolenie

W dniu 14.01.2014 r. na terenie OHZ Nadleśnictwa Wałcz odbyło się szkolenie z wykonywania polowania wielkoobszarowego matodą "szwedzką".

 Szkolenie prowadzone było zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 22 marca 2005 r.w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania oraz znakowania tusz.

Szkolenie miało formę polowania składającego się z trzech miotów. Wzięło w nim udział 32 myśliwych.

Po zakończeniu polowania ułożono pokot składający się z trzech danieli i dziewięciu dzików.

W trakcie szkolenia można było usłyszeć sygnały myśliwskie grane m. in. dla uhonorowania zwierzyny znajdującej się na pokocie. Sygnały grane były przez zespół sygnalistów myśliwskich Nadleśnictwa Wałcz oraz myśliwych- sygnalistów biorących udział w szkoleniu.

Taka forma szkolenia pozwoliła na praktyczne ukazanie specyfiki polowań z ambon.


Styczniowe łowy

Polowanie  zostało przeprowadzone zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 22 marca 2005 r.w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania oraz znakowania tusz.

W polowaniu wzięło udział 46 myśliwych dewizowych. W ciągu trzech dni polowaliśmy w 9 miotach.
Na pokocie znalazło się 80 szt. zwierzyny w tym:
- 28 jeleni,
- 8 danieli,
- 36 dzików,
- 3 sarny,
- 4 lisy,
- 1 jenot;

Podczas trwania polowania zgłoszono 21 sztuk potencjalnych postrzałków w poszukiwaniu których brały udział posokowce bawarskie.

Królem polowania został myśliwy, który strzelił dwa jelenie byki oraz dwie łanie jelenia.

Myśliwych, którzy wzięli udział w polowaniu zapraszamy ponownie i życzymy sukcesów w łowiskach.

Darz Bór.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Koronawirus: jak bezpiecznie wybrać się do lasu w czasie epidemii?

Koronawirus: jak bezpiecznie wybrać się do lasu w czasie epidemii?

Nadzwyczajne środki wprowadzone w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się koronowirusa SARS-CoV-2

Nadzwyczajne środki wprowadzone w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się koronowirusa SARS-CoV-2, zwłaszcza zalecenie maksymalnej izolacji społecznej („zostań w domu"), sprawiły między innymi, że znacznie więcej Polaków odwiedza lasy. Leśnicy apelują, by nie tworzyć przy okazji wypraw do lasu skupisk ludzi, które mogą stanowić zagrożenie epidemiologiczne. Dla własnego i innych bezpieczeństwa wybierajcie większe kompleksy leśne, unikajcie najpopularniejszych turystycznie miejsc, odkrywajcie nowe miejsca, odwiedzajcie las raczej w dni powszednie, rano albo wieczorem.

Ze względów bezpieczeństwa obecnie niedostępne są zamknięte obiekty Lasów Państwowych, takie jak ośrodki edukacyjne. Odwołaliśmy też wszelkie zajęcia, warsztaty, zielone szkoły czy wycieczki. Lasy w naszym zarządzie pozostają natomiast otwarte dla każdego. Nie dziwi nas, że w ostatnich dniach cieszą się zwiększonym zainteresowaniem.

Leśne spacery pozwalają odetchnąć po długim siedzeniu w domu, utrzymać kondycję i budować odporność, rozładować duży stres związany z koronawirusem i zmianami, jakie wniósł w nasze życie. Takie wyprawy musimy jednak planować z głową, podchodząc do nich inaczej niż kiedyś. „Jeśli chcecie zapewnić dzieciom porcję świeżego powietrza, pójdźcie do lasu. Spacerujcie, ale tam, gdzie nie ma ludzi!” – zaleca Główny Inspektorat Sanitarny. To samo radzą epidemiolodzy i inni lekarze.

Szukając odosobnienia na łonie natury nie powinniśmy, nawet mimowolnie, przyczyniać się do tworzenia „sztucznego tłumu”, który ułatwia szerzenie się epidemii. Tymczasem leśnicy obserwują skokowy wzrost liczby odwiedzających lasy, zwłaszcza w okolicach dużych miast, którzy często gromadzą się w wybranych miejscach i porach.

Dla przykładu, liczba osób na monitorowanych trzech szlakach (Alicji, Korzeni i Wiewiórki) w lesie w pobliżu Leśnego Ogrodu Botanicznego Marszewo w Nadleśnictwie Gdańsk (sam ogród jest zamknięty) od końca lutego wzrosła zauważalnie. Dotyczy to zwłaszcza weekendów między godzinami 13.00 a 15.00. W niedzielę 15 marca br. najpopularniejszy z tych szlaków odwiedziło bez mała 300 osób, niemal dwa razy więcej niż zwykle w takim okresie. Podobnie jest w przypadku popularnej ścieżki Królewskie Źródła w podradomskiej Puszczy Kozienickiej (Nadleśnictwo Kozienice), którą w piątek 13 marca odwiedziło aż blisko 1100 osób, m.in. wypełniając szczelnie autami leśny parking.

Prosimy gorąco: przede wszystkim siedźcie w domach, a jeśli już wybieracie się na spacer do lasu, zaplanujcie go tak, by nie potęgować zagrożenia dla siebie i innych. Lasów mamy mnóstwo, wszędzie w nich spacer jest tak samo zdrowy i przyjemny. Dlatego nie wybierajcie najpopularniejszych, „gorących turystycznie” atrakcji, lecz odkrywajcie w okolicy nowe leśne zakątki, mniej uczęszczane, gdzie łatwiej zachować maksymalne możliwe odosobnienie.

 

Mamy w Polsce dość lasów (9,3 mln ha, w tym 7,2 mln ha w samych Lasach Państwowych), by każdy mógł znaleźć takie miejsce dla siebie. Lepszą porą na wyprawę będą też godziny poranne albo przed zachodem słońca i dni powszednie niż weekendy, bo wtedy ludzi w lesie jest mniej. Nastawcie się raczej na krótkie spacery niż dłuższe wycieczki krajoznawcze, unikajcie też ryzykownych zachowań, które mogłyby skutkować koniecznością wzywania służb ratunkowych – te mają obecnie ważniejsze zadania i są bardzo obciążone z powodu walki z SARS-CoV-2.

Najaktualniejsze informacje o dostępności infrastruktury w poszczególnych nadleśnictwach można znaleźć na ich stronach internetowych lub profilach społecznościowych.

Jak mądrze zaplanować odwiedziny w lesie w czasach epidemii dowiecie się z poradnika przygotowanego przez Lasy Państwowe: