Asset Publisher Asset Publisher

Akcja zalesieniowo-odnowieniowa 2021

 

 

Przedłużająca się zima, tudzież ociągająca się wiosna, sprawiły, że  tegoroczną akcję zalesieniowo-odnowieniową rozpoczęliśmy dopiero w drugiej połowie kwietnia. Trwała ona ok. miesiąc- do połowy maja, kiedy to zakończyliśmy jej wiosenną odsłonę. Kontynuacja nastąpi jesienią.

 

W 2021 roku Nadleśnictwo Wałcz:

  • zalesiło 3,37 ha  (w ramach realizacji projektu LGW- Leśne Gospodarstwo Węglowe)
  • odnowi  ok. 136 ha lasu, w tym:

67  ha na pow. otwartych, z czego na powierzchni ok. 4 ha założyliśmy uprawy sosnowe siewem,

i  69 ha pod osłoną drzewostanu, z czego 6 ha zostanie posadzone jesienią, po dorośnięciu potrzebnego materiału sadzeniowego;

  • wprowadzi (w ramach LGW) podszyty na pow. ponad 112 ha, z czego 76 ha zostanie posadzone jesienią, po dorośnięciu potrzebnego materiału sadzeniowego,
  • wykonało 13,50 ha poprawek w uprawach starszych.

 

Na wiosenne prace odnowieniowe zużyliśmy ponad 1 mln 188 tys. szt. sadzonek, w tym:

sosny zwyczajnej - ok. 743 tys.

świerku - ok. 10 tys.

dębów (szypułkowego i bezszypułkowego) - ok. 120 tys.

buku - ok. 184 tys.

brzozy - ok. 58 tys.

olszy - ok. 29 tys.

grabu - ok. 8 tszt

lipy - ok. 4 tys.

i innych (modrzewia, jaworu, gatunków biocenotycznych) - ok. 32 tys.

 

Jesienią natomiast trafi do lasu kolejne 234 tys. szt. sadzonek, w tym:186 tszt buku zwyczajnego          i 48 tys. dębu szypułkowego.

 

Sadzonki drzew zostały wyprodukowane na naszej szkółce leśnej w Rudnicy.
Nieznacznie wspomogliśmy się produkcją sadzonek ze szkółki innego nadleśnictwa kupując 30 tys. szt. sadzonek buku.

Naszymi sadzonkami wsparliśmy natomiast inne nadleśnictwa, sprzedając im łącznie ok. 587 tszt sadzonek, a także prywatnych nabywców, którzy kupili od nas 34 tszt., głównie gatunków biocenotycznych.

 

…teraz czas dla lasu na rośnięcie, a dla leśniczych na jego pielęgnację.

 

Zakończono również wiosenne siewy na szkółce leśnej. Łącznie obsiano 137,50 ar powierzchni: sosną, modrzewiem, świerkiem, brzozą i bukiem, czyli podstawowymi gatunkami służącymi odnawianiu lasu na naszym terenie. Niestety z powodu nieurodzaju w ubiegłym roku,              i idącego za tym braku zapasu nasion, nie posialiśmy tej wiosny lipy i olszy, które regularnie                       u siebie produkujemy. Następne siewy jesienią - jaworu, grabu i dębów… pod warunkiem ich urodzaju.

 

 


Hodowla lasu

Hodowla lasu

 

Działania z zakresu hodowli lasu obejmują czynności wskazane do wykonania w 10-leciu, w rozmiarze wspierającym utrwalenie ciągłości lasu oraz wpływającym na estetyczny i możliwie naturalny jego wygląd.

W Nadlesnictwie Wałcz nie projektuje się do odnowienia powierzchni o znaczeniu ekologicznym (bagien, zarośli, mszarów i polanek).

 

W bieżącym 10-leciu (2015-2024) w skali Nadleśnictwa Wałcz planowane jest wykonanie:

• 954,66 ha odnowień otwartych,
• 556,63 ha odnowień pod osłoną drzewostanów, w tym 221,52 ha podsadzeń produkcyjnych,
• ok. 258 ha poprawek i uzupełnień,
• pielęgnowania gleby, upraw i młodników na pow. ok. 3635 ha,
• melioracji agrotechnicznych na pow. ok. 1675 ha.

Nadleśnictwo Wałcz na swoim terenie nie posiada obecnie gruntów nieleśnych przewidzianych do zalesienia.
Wprowadzania podszytów nie zaplanowano.

 

Przebudowa drzewostanów

 

W obecnie obowiązującej Instrukcji UL przebudowa drzewostanów prowadzona jest bez wyodrębniania osobnego gospodarstwa, a zakwalifikowane do przebudowy drzewostany są podzielone na 3 grupy: A, B i C.

 

W Nadleśnictwie Wałcz wyróżnione zostały wszystkie trzy grupy.

do przebudowy pełnej - pilnej (gr. A) zaliczono drzewostany zakwalifikowane do użytkowania rębnego w I 10-leciu, na ogólnej pow. 202,38 ha,

do przebudowy pełnej - stopniowej (gr. B), rozpoczynanej z wykorzystaniem istniejących w terenie dobrej jakości odnowień, zaliczono drzewostany przeznaczone do trzebieży przekształceniowych i planowane do cięć rębnych w następnym 10-leciu, na pow. 217,81 ha,

a do przebudowy częściowej (gr. C) w ramach cięć pielęgnacyjnych zaliczono drzewostany na pow. 172,93 ha.

 

Szkółka leśna

Szkółka leśna znajduje się w leśnictwie Międzyrzecze w oddz. 348d.
Powierzchnia ogólna szkółki wynosi 10,28 ha, natomiast produkcyjna 6,00 ha.
Od 2011 roku szkółka leśna Nadleśnictwa Wałcz prowadzi też produkcję sadzonek dla sąsiadującego z nami Nadleśnictwa Płytnica.


Na szkółce leśnej prowadzona jest produkcja zarówno głównych gatunków lasotwórczych (sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew, brzoza, olsza, buk, dąb, lipa, klon), jak i drzew i krzewów domieszkowych i biocenotycznych.

 

Nasiennictwo i selekcja

Nadleśnictwo Wałcz zadania związane z nasiennictwem i selekcją drzew leśnych prowadzi w oparciu o „Regionalny program zachowania leśnych zasobów genowych i hodowli selekcyjnej drzew leśnych na terenie RDLP w Pile na lata 2011-2021".

 

Teren Nadleśnictwa położony jest w regionach pochodzenia 351 (Gminy: Jastrowie, Wałcz, Miasto Wałcz) oraz 153 (Gmina Mirosławiec).


Bazę nasienną nadleśnictwa stanowią:

obiekty selekcji populacyjnej:
• wyłączony drzewostan nasienny dębu szypułkowego o pow. 13,22 ha,
• gospodarcze drzewostany nasienne sosny zwyczajnej - 289,91 ha, dębu szypułkowego - 41,04 ha i buku zwyczajnego - 13,70 ha,
• źródła nasion: czereśni ptasiej, klonu zwyczajnego, klonu jaworu

oraz obiekty selekcji indywidualnej:
• drzewa mateczne: 3 sosny zwyczajnej i 3 dębu szypułkowego.

Uprawy pochodne w Nadleśnictwie Wałcz


Z uwagi na brak własnego WDN dla sosny do zakładania sosnowych upraw pochodnych w Nadleśnictwie Wałcz stosowany jest materiał pochodzący z WDN Nadleśnictwa Mirosławiec.
Natomiast dębowe uprawy pochodne w Nadleśnictwie Wałcz zakładane są przy wykorzystaniu materiału rozmnożeniowego pochodzącego z naszego WDN dla dębu szypułkowego.

Założone dotąd w nadleśnictwie uprawy pochodne zajmują powierzchnię 125,95 ha.
Sosnowe UP zajmują powierzchnię 88,38 ha, a dębowe UP zajmują: 37,57 ha.
Docelowa powierzchnia upraw pochodnych w Nadleśnictwie Wałcz to 201,79 ha w czterech blokach upraw pochodnych (BUP).

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

"sprzątaMy"

"sprzątaMy"

Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszym otoczeniu! W piątek 20 września, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”,

Razem #sprzątaMY polskie lasy

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze i wpływa korzystnie
na  klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszym otoczeniu!

W piątek 20 września, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”, w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY również w  Nadleśnictwie Wałcz. Zapraszamy, spotkamy się przy Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej i Ekologicznej "Morzycówka" o godzinie 09.00. Na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie.

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe wiralowej akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.