Asset Publisher Asset Publisher

Akcja zalesieniowo-odnowieniowa 2021

 

 

Przedłużająca się zima, tudzież ociągająca się wiosna, sprawiły, że  tegoroczną akcję zalesieniowo-odnowieniową rozpoczęliśmy dopiero w drugiej połowie kwietnia. Trwała ona ok. miesiąc- do połowy maja, kiedy to zakończyliśmy jej wiosenną odsłonę. Kontynuacja nastąpi jesienią.

 

W 2021 roku Nadleśnictwo Wałcz:

  • zalesiło 3,37 ha  (w ramach realizacji projektu LGW- Leśne Gospodarstwo Węglowe)
  • odnowi  ok. 136 ha lasu, w tym:

67  ha na pow. otwartych, z czego na powierzchni ok. 4 ha założyliśmy uprawy sosnowe siewem,

i  69 ha pod osłoną drzewostanu, z czego 6 ha zostanie posadzone jesienią, po dorośnięciu potrzebnego materiału sadzeniowego;

  • wprowadzi (w ramach LGW) podszyty na pow. ponad 112 ha, z czego 76 ha zostanie posadzone jesienią, po dorośnięciu potrzebnego materiału sadzeniowego,
  • wykonało 13,50 ha poprawek w uprawach starszych.

 

Na wiosenne prace odnowieniowe zużyliśmy ponad 1 mln 188 tys. szt. sadzonek, w tym:

sosny zwyczajnej - ok. 743 tys.

świerku - ok. 10 tys.

dębów (szypułkowego i bezszypułkowego) - ok. 120 tys.

buku - ok. 184 tys.

brzozy - ok. 58 tys.

olszy - ok. 29 tys.

grabu - ok. 8 tszt

lipy - ok. 4 tys.

i innych (modrzewia, jaworu, gatunków biocenotycznych) - ok. 32 tys.

 

Jesienią natomiast trafi do lasu kolejne 234 tys. szt. sadzonek, w tym:186 tszt buku zwyczajnego          i 48 tys. dębu szypułkowego.

 

Sadzonki drzew zostały wyprodukowane na naszej szkółce leśnej w Rudnicy.
Nieznacznie wspomogliśmy się produkcją sadzonek ze szkółki innego nadleśnictwa kupując 30 tys. szt. sadzonek buku.

Naszymi sadzonkami wsparliśmy natomiast inne nadleśnictwa, sprzedając im łącznie ok. 587 tszt sadzonek, a także prywatnych nabywców, którzy kupili od nas 34 tszt., głównie gatunków biocenotycznych.

 

…teraz czas dla lasu na rośnięcie, a dla leśniczych na jego pielęgnację.

 

Zakończono również wiosenne siewy na szkółce leśnej. Łącznie obsiano 137,50 ar powierzchni: sosną, modrzewiem, świerkiem, brzozą i bukiem, czyli podstawowymi gatunkami służącymi odnawianiu lasu na naszym terenie. Niestety z powodu nieurodzaju w ubiegłym roku,              i idącego za tym braku zapasu nasion, nie posialiśmy tej wiosny lipy i olszy, które regularnie                       u siebie produkujemy. Następne siewy jesienią - jaworu, grabu i dębów… pod warunkiem ich urodzaju.

 

 


Hodowla lasu

Hodowla lasu

 

Działania z zakresu hodowli lasu obejmują czynności wskazane do wykonania w 10-leciu, w rozmiarze wspierającym utrwalenie ciągłości lasu oraz wpływającym na estetyczny i możliwie naturalny jego wygląd.

W Nadlesnictwie Wałcz nie projektuje się do odnowienia powierzchni o znaczeniu ekologicznym (bagien, zarośli, mszarów i polanek).

 

W bieżącym 10-leciu (2015-2024) w skali Nadleśnictwa Wałcz planowane jest wykonanie:

• 954,66 ha odnowień otwartych,
• 556,63 ha odnowień pod osłoną drzewostanów, w tym 221,52 ha podsadzeń produkcyjnych,
• ok. 258 ha poprawek i uzupełnień,
• pielęgnowania gleby, upraw i młodników na pow. ok. 3635 ha,
• melioracji agrotechnicznych na pow. ok. 1675 ha.

Nadleśnictwo Wałcz na swoim terenie nie posiada obecnie gruntów nieleśnych przewidzianych do zalesienia.
Wprowadzania podszytów nie zaplanowano.

 

Przebudowa drzewostanów

 

W obecnie obowiązującej Instrukcji UL przebudowa drzewostanów prowadzona jest bez wyodrębniania osobnego gospodarstwa, a zakwalifikowane do przebudowy drzewostany są podzielone na 3 grupy: A, B i C.

 

W Nadleśnictwie Wałcz wyróżnione zostały wszystkie trzy grupy.

do przebudowy pełnej - pilnej (gr. A) zaliczono drzewostany zakwalifikowane do użytkowania rębnego w I 10-leciu, na ogólnej pow. 202,38 ha,

do przebudowy pełnej - stopniowej (gr. B), rozpoczynanej z wykorzystaniem istniejących w terenie dobrej jakości odnowień, zaliczono drzewostany przeznaczone do trzebieży przekształceniowych i planowane do cięć rębnych w następnym 10-leciu, na pow. 217,81 ha,

a do przebudowy częściowej (gr. C) w ramach cięć pielęgnacyjnych zaliczono drzewostany na pow. 172,93 ha.

 

Szkółka leśna

Szkółka leśna znajduje się w leśnictwie Międzyrzecze w oddz. 348d.
Powierzchnia ogólna szkółki wynosi 10,28 ha, natomiast produkcyjna 6,00 ha.
Od 2011 roku szkółka leśna Nadleśnictwa Wałcz prowadzi też produkcję sadzonek dla sąsiadującego z nami Nadleśnictwa Płytnica.


Na szkółce leśnej prowadzona jest produkcja zarówno głównych gatunków lasotwórczych (sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew, brzoza, olsza, buk, dąb, lipa, klon), jak i drzew i krzewów domieszkowych i biocenotycznych.

 

Nasiennictwo i selekcja

Nadleśnictwo Wałcz zadania związane z nasiennictwem i selekcją drzew leśnych prowadzi w oparciu o „Regionalny program zachowania leśnych zasobów genowych i hodowli selekcyjnej drzew leśnych na terenie RDLP w Pile na lata 2011-2021".

 

Teren Nadleśnictwa położony jest w regionach pochodzenia 351 (Gminy: Jastrowie, Wałcz, Miasto Wałcz) oraz 153 (Gmina Mirosławiec).


Bazę nasienną nadleśnictwa stanowią:

obiekty selekcji populacyjnej:
• wyłączony drzewostan nasienny dębu szypułkowego o pow. 13,22 ha,
• gospodarcze drzewostany nasienne sosny zwyczajnej - 289,91 ha, dębu szypułkowego - 41,04 ha i buku zwyczajnego - 13,70 ha,
• źródła nasion: czereśni ptasiej, klonu zwyczajnego, klonu jaworu

oraz obiekty selekcji indywidualnej:
• drzewa mateczne: 3 sosny zwyczajnej i 3 dębu szypułkowego.

Uprawy pochodne w Nadleśnictwie Wałcz


Z uwagi na brak własnego WDN dla sosny do zakładania sosnowych upraw pochodnych w Nadleśnictwie Wałcz stosowany jest materiał pochodzący z WDN Nadleśnictwa Mirosławiec.
Natomiast dębowe uprawy pochodne w Nadleśnictwie Wałcz zakładane są przy wykorzystaniu materiału rozmnożeniowego pochodzącego z naszego WDN dla dębu szypułkowego.

Założone dotąd w nadleśnictwie uprawy pochodne zajmują powierzchnię 125,95 ha.
Sosnowe UP zajmują powierzchnię 88,38 ha, a dębowe UP zajmują: 37,57 ha.
Docelowa powierzchnia upraw pochodnych w Nadleśnictwie Wałcz to 201,79 ha w czterech blokach upraw pochodnych (BUP).

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Koronawirus: jak bezpiecznie wybrać się do lasu w czasie epidemii?

Koronawirus: jak bezpiecznie wybrać się do lasu w czasie epidemii?

Nadzwyczajne środki wprowadzone w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się koronowirusa SARS-CoV-2

Nadzwyczajne środki wprowadzone w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się koronowirusa SARS-CoV-2, zwłaszcza zalecenie maksymalnej izolacji społecznej („zostań w domu"), sprawiły między innymi, że znacznie więcej Polaków odwiedza lasy. Leśnicy apelują, by nie tworzyć przy okazji wypraw do lasu skupisk ludzi, które mogą stanowić zagrożenie epidemiologiczne. Dla własnego i innych bezpieczeństwa wybierajcie większe kompleksy leśne, unikajcie najpopularniejszych turystycznie miejsc, odkrywajcie nowe miejsca, odwiedzajcie las raczej w dni powszednie, rano albo wieczorem.

Ze względów bezpieczeństwa obecnie niedostępne są zamknięte obiekty Lasów Państwowych, takie jak ośrodki edukacyjne. Odwołaliśmy też wszelkie zajęcia, warsztaty, zielone szkoły czy wycieczki. Lasy w naszym zarządzie pozostają natomiast otwarte dla każdego. Nie dziwi nas, że w ostatnich dniach cieszą się zwiększonym zainteresowaniem.

Leśne spacery pozwalają odetchnąć po długim siedzeniu w domu, utrzymać kondycję i budować odporność, rozładować duży stres związany z koronawirusem i zmianami, jakie wniósł w nasze życie. Takie wyprawy musimy jednak planować z głową, podchodząc do nich inaczej niż kiedyś. „Jeśli chcecie zapewnić dzieciom porcję świeżego powietrza, pójdźcie do lasu. Spacerujcie, ale tam, gdzie nie ma ludzi!” – zaleca Główny Inspektorat Sanitarny. To samo radzą epidemiolodzy i inni lekarze.

Szukając odosobnienia na łonie natury nie powinniśmy, nawet mimowolnie, przyczyniać się do tworzenia „sztucznego tłumu”, który ułatwia szerzenie się epidemii. Tymczasem leśnicy obserwują skokowy wzrost liczby odwiedzających lasy, zwłaszcza w okolicach dużych miast, którzy często gromadzą się w wybranych miejscach i porach.

Dla przykładu, liczba osób na monitorowanych trzech szlakach (Alicji, Korzeni i Wiewiórki) w lesie w pobliżu Leśnego Ogrodu Botanicznego Marszewo w Nadleśnictwie Gdańsk (sam ogród jest zamknięty) od końca lutego wzrosła zauważalnie. Dotyczy to zwłaszcza weekendów między godzinami 13.00 a 15.00. W niedzielę 15 marca br. najpopularniejszy z tych szlaków odwiedziło bez mała 300 osób, niemal dwa razy więcej niż zwykle w takim okresie. Podobnie jest w przypadku popularnej ścieżki Królewskie Źródła w podradomskiej Puszczy Kozienickiej (Nadleśnictwo Kozienice), którą w piątek 13 marca odwiedziło aż blisko 1100 osób, m.in. wypełniając szczelnie autami leśny parking.

Prosimy gorąco: przede wszystkim siedźcie w domach, a jeśli już wybieracie się na spacer do lasu, zaplanujcie go tak, by nie potęgować zagrożenia dla siebie i innych. Lasów mamy mnóstwo, wszędzie w nich spacer jest tak samo zdrowy i przyjemny. Dlatego nie wybierajcie najpopularniejszych, „gorących turystycznie” atrakcji, lecz odkrywajcie w okolicy nowe leśne zakątki, mniej uczęszczane, gdzie łatwiej zachować maksymalne możliwe odosobnienie.

 

Mamy w Polsce dość lasów (9,3 mln ha, w tym 7,2 mln ha w samych Lasach Państwowych), by każdy mógł znaleźć takie miejsce dla siebie. Lepszą porą na wyprawę będą też godziny poranne albo przed zachodem słońca i dni powszednie niż weekendy, bo wtedy ludzi w lesie jest mniej. Nastawcie się raczej na krótkie spacery niż dłuższe wycieczki krajoznawcze, unikajcie też ryzykownych zachowań, które mogłyby skutkować koniecznością wzywania służb ratunkowych – te mają obecnie ważniejsze zadania i są bardzo obciążone z powodu walki z SARS-CoV-2.

Najaktualniejsze informacje o dostępności infrastruktury w poszczególnych nadleśnictwach można znaleźć na ich stronach internetowych lub profilach społecznościowych.

Jak mądrze zaplanować odwiedziny w lesie w czasach epidemii dowiecie się z poradnika przygotowanego przez Lasy Państwowe: