O nadleśnictwie

PROJEKTY DOFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW POIIŚ

Zasoby leśne

Rozmieszczenie powierzchniowe TSL w przypadku drzewostanów Nadleśnictwa Wałcz ma w dużej mierze charakter kompleksowy. Najuboższa pod kątem siedliskowym jest jego północna część, gdzie zdecydowanie dominują siedliska borowe (głównie bory świeże). Na pozostałym obszarze najbardziej znaczący udział mają bory mieszane oraz lasy mieszane. Występujące na terenie Nadleśnictwa typy siedlisk wilgotnych oraz lasu świeżego znajdują się głównie w jego południowej części.

Ochrona lasu

Drzewostany Nadleśnictwa Wałcz to w przeważającej ilości drzewostany sosnowe narażone na działanie ze strony szkodników pierwotnych takich jak: brudnica mniszka, poproch cetyniak i strzygonia choinówka. Szkodniki te, w okresie ich wzmożonego występowania, zwalczane są chemicznie techniką samolotową.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

BRUDNICA MNISZKA – OPASKI LEPOWE

BRUDNICA MNISZKA – OPASKI LEPOWE

W połowie kwietnia w niektórych oddziałach leśnych na ternie nadleśnictwa wyznaczone zostały grupy drzew lepowych.

Grupa drzew lepowych to 3 drzewa (A, B, C), na których na wysokości około 2 metrów, zakłada się opaski lepowe lub smaruje się warstwę lepu o szerokości około 10 cm. Takie opaski pełnią funkcję przeszkody dla wspinających się w korony drzew gąsienic brudnicy mniszki.

Drzewa lepowe kontrolowane są przez leśniczych oraz podleśniczych i na podstawie danych ilościowych gąsienic „pod lepem” przekazanych do nadleśnictwa określa się zagrożenie dla drzewostanów, których igły stanowią smakowity kąsek dla gąsienic.

Kolejny etap monitoringu zagrożenia odbędzie się w sezonie letnim. Wówczas obserwowany będzie lot motyli brudnicy mniszki.