Położenie

Teren nadleśnictwa należy do obszarów nizinnych, jest średnio urozmaicony, wysokości względne pomiędzy dnem dolin a pagórkami osiągają 20-30 metrów. Dominują gleby rdzawe, które zajmują aż 83% powierzchni. Wiele tu wód powierzchniowych oraz stojących. Rzeki i jeziora należą do dorzecza Noteci, do której większość cieków odprowadza swoje wody za pośrednictwem Gwdy.

Historia

Historia Nadleśnictwa Wałcz zaczyna się w pierwszych latach po II wojnie światowej.

Organizacja nadleśnictwa

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

Projekty i fundusze

PROJEKTY DOFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW POIIŚ

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

BRUDNICA MNISZKA – OPASKI LEPOWE

BRUDNICA MNISZKA – OPASKI LEPOWE

W połowie kwietnia w niektórych oddziałach leśnych na ternie nadleśnictwa wyznaczone zostały grupy drzew lepowych.

Grupa drzew lepowych to 3 drzewa (A, B, C), na których na wysokości około 2 metrów, zakłada się opaski lepowe lub smaruje się warstwę lepu o szerokości około 10 cm. Takie opaski pełnią funkcję przeszkody dla wspinających się w korony drzew gąsienic brudnicy mniszki.

Drzewa lepowe kontrolowane są przez leśniczych oraz podleśniczych i na podstawie danych ilościowych gąsienic „pod lepem” przekazanych do nadleśnictwa określa się zagrożenie dla drzewostanów, których igły stanowią smakowity kąsek dla gąsienic.

Kolejny etap monitoringu zagrożenia odbędzie się w sezonie letnim. Wówczas obserwowany będzie lot motyli brudnicy mniszki.