Asset Publisher Asset Publisher


OCHRONA PRZECIWPOŻAROWA

Nasz kraj w ostatnich latach plasuje się w czołówce pod względem liczby pożarów – zaraz za Portugalią i Hiszpanią, natomiast pod względem powierzchni nimi objętej – znajdujemy się w pierwszej dziesiątce.

 

Częstotliwość pożarów jest m.in. konsekwencją zmian klimatycznych (długotrwałe susze, mała liczba opadów) czy składu gatunkowego naszych drzewostanów – w polskich lasach przeważają gatunki iglaste, ze znacznym udziałem sosny (łatwopalne olejki eteryczne). Niestety większość pożarów nadal wybucha z winy ludzi, spowodowana umyślnymi podpaleniami, wypalaniem traw czy nieostrożnym obchodzeniem się z ogniem.

Zagrożenie pożarami lasów w Polsce jest jednym z najwyższych w Europie. Tylko w 2015 roku na terenach zarządzanych przez LP wybuchło 3732 pożarów, które objęły powierzchnię blisko 880 ha. Ponieważ zapobieganie im wymaga bardzo wysokich nakładów – Lasy Państwowe w walce z tym niebezpiecznym żywiołem sięgają również po fundusze unijne.

Koordynowanie przedsięwzięcia pod nazwą "Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów" PGL LP powierzyło CKPŚ. Projekt ten jest realizowane w ramach II osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska (działanie 2.1 Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska). Umowa na dofinansowanie projektu pomiędzy PGL LP a NFOŚiGW została podpisana 28 października 2016 r.

Działania skoncentrowane są głównie na dążeniu do ograniczenia występowania pożarów w lasach, a także do sprawnego i szybkiego lokalizowania źródła zagrożenia. W nadleśnictwach zakwalifikowanych do najwyższej, I kategorii zagrożenia pożarowego, zostanie skrócony czas potrzebny na wykrycie pożaru. Priorytetem jest ograniczenie liczby pożarów oraz zmniejszenie powierzchni lasów nimi objętych, a w rezultacie zminimalizowanie strat dla środowiska i okolicznych mieszkańców.  

Wśród najistotniejszych inwestycji znalazły się, między innymi, wybudowanie nowych dostrzegalni pożarowych i stacji meteorologicznych oraz przeprowadzenie modernizacji części z tych, które już istnieją. Ponadto planowany jest zakup samochodów patrolowo-gaśniczych oraz nowoczesnego sprzętu do lokalizacji i wykrywania pożarów, a także doposażenie punktów alarmowo-dyspozycyjnych.

W ramach projektu w Nadleśnictwie Wałcz będzie realizowane  zadanie pod nazwą " Modernizacja dostrzegalni". Zadanie zawiera budowę 46 metrowej wieży stalowej przy budynku Nadleśnictwa Wałcz, utworzenie radiolinii pomiędzy wieżą Nadleśnictwa Wałcz w Golcach oraz wieża w Nadleśnictwie Płytnica oraz zamontowanie na wieży w Golcach kamery TV, która przekazywać będzie obraz do PAD w Nadleśnictwie Wałcz i do PAD w Nadleśnictwie Płytnica.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Ważne komunikaty

Ważne komunikaty

 

KOMUNIKAT

 

Informuję, że w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemiologicznego począwszy od dnia 17 marca do odwołania biuro Nadleśnictwa Wałcz będzie zamknięte dla interesantów.

 

W celu złożenia dokumentów, wniosków proszę o przywołania pracownika przy użyciu videodomofonu znajdującego się przy zejściu dla osób niepełnosprawnych.

 

Pracownika proszę oczekiwać przy drzwiach opisanych „ Wejście dla niepełnosprawnych”

 

 

                                                                  Marian Kuś

Nadleśniczy Nadleśnictwa Wałcz

 

 

Nadleśnictwo Wałcz informuje, że zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 2020r. Poz. 658; §16 ust.1 pkt. 2, do dnia 19 kwietnia 2020r obowiązuje zakaz korzystania z:

pełniących funkcje publiczne terenów leśnych, w szczególności: parkingów leśnych, miejsc postoju pojazdów, miejsc edukacji leśnej, miejsc małej infrastruktury leśnej i miejsc biwakowania.