Asset Publisher Asset Publisher

Zasoby Nadleśnictwa Wałcz

Rozmieszczenie powierzchniowe TSL w przypadku drzewostanów Nadleśnictwa Wałcz ma w dużej mierze charakter kompleksowy. Najuboższa pod kątem siedliskowym jest jego północna część, gdzie zdecydowanie dominują siedliska borowe (głównie bory świeże). Na pozostałym obszarze najbardziej znaczący udział mają bory mieszane oraz lasy mieszane. Występujące na terenie Nadleśnictwa typy siedlisk wilgotnych oraz lasu świeżego znajdują się głównie w jego południowej części.

 

 

               W Nadleśnictwie Wałcz dominują siedliska borowe. Ich udział wynosi blisko 75%. Siedliska lasowe stanowią niecałe 21%. Stosunkowo licznie występują tu siedliska olsów, których udział to prawie 4,5% powierzchni. Siedliska wilgotne i bagienne dotyczą bez mała 9% ogólnej powierzchni leśnej zalesionej i niezalesionej Nadleśnictwa.

               Na terenie Nadleśnictwa opisano kilka cennych przyrodniczo typów siedliskowych lasu, tj.: BMb, LMb i Lł, które razem zajmują nieco ponad 1,2% powierzchni leśnej zalesionej i niezalesionej.

Wg stanu na 01.01.2015 r. drzewostany Nadleśnictwa tworzą 24 gatunki drzew wg rzeczywistego udziału, z czego 16 to gatunki panujące.

Głównym gatunkiem lasotwórczym jest sosna zajmująca ponad 85% powierzchni leśnej. Wśród innych gatunków panujących najliczniej występują drzewostany z głównym udziałem olszy, zajmujące około 4,6% powierzchni oraz dębu i brzozy, zajmujące odpowiednio ponad 3,4% oraz 2,8%. Wartymi odnotowania są jeszcze buk i świerk występujące łącznie na około 3,2% powierzchni. Udział pozostałych gatunków jest niewielki, bądź śladowy w ogólnej powierzchni leśnej.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Anomalia pogodowe

Anomalia pogodowe

Pieprznik jadalny-grzyb całoroczny?

Przyroda od lat płata nam figle. Kwitnąca wiosna w grudniu i styczniu to wina ocieplającego się klimatu tak przynajmniej twierdzą specjaliści od zjawisk pogodowych. To, co do niedawna traktowano w kategorii anomalii, obecnie staje się ugruntowaną normą. Jak choćby to, że z początkiem stycznia na polach w pobliżu miejscowości Golce i Rudki, gdzie jeszcze niedawno rosła kukurydza w najlepsze paradują sobie zjawiskowe żurawie – ptaki, które dotychczas swym donośnym wrzaskiem oznajmiały nadejście wiosny wcale nie zamierzają migrować. A może jednak zima w ogóle się nie rozpoczęła, w lasach jeszcze można zbierać grzyby (zdjęcia 18.01.2020r. leśnictwa Brody, Golce i  Rudnica)- kurki w osłoniętym mchem poszyciu leśnym rosną w najlepsze.