Asset Publisher Asset Publisher

OHZ LP Nadleśnictwa Wałcz

 

W myśl ustawy Prawo łowieckie łowiectwo rozumie się jako ochronę zwierząt łownych (zwierzyny) oraz gospodarowanie ich zasobami zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej.

Na podstawie w/w definicji na terenie Nadleśnictwa Wałcz prowadzona jest wzorcowa gospodarka łowiecka w 3 obwodach łowieckich:

- obwód nr 199 – dzierżawiony i prowadzony przez Koło Łowieckie „Jeleń” Wałcz,

- obwód nr 200 – dzierżawiony i prowadzony przez Koło Łowieckie „Jeleń” Wałcz,

- obwód nr 197 oraz 513 – Ośrodek Hodowli Zwierzyny Lasów Państwowych (OHZ LP) zarządzany przez Nadleśnictwo Wałcz.

Obwody łowieckie nr 199, 200 oraz 197 zaliczają się do II Łowieckiego Rejonu Hodowlanego RDLP w Pile. Spisany jest dla nich wieloletni plan łowiecki na lata 2017-2027, który  określa m.in. sposób gospodarowania łowiskiem oraz populacją zwierzyny łownej.

 

OHZ LP Nadleśnictwa Wałcz prowadzony jest od roku 1994. W roku 2022 w wyniku podziału obwodów łowieckich wyodrębniony został nowy obwód nr 513, który wraz ze starm obwodem nr 197 stanowi Ośrodek Hodowli Zwierzyny. Głównymi gatunkami zwierząt łownych występującymi na terenie obwodów łowieckich są: jelenie, sarny, daniele, dziki, lisy, jenoty, borsuki. Na terenie obwodów występuje również gatunek chroniony tj. wilk, żubr. Liczebność poszczególnych gatunków zwierząt łownych określana jest przez prowadzony całoroczny jej monitoring oraz coroczną inwentaryzację wielkoobszarową zwierzyny metodą pędzeń próbnych.

W ramach prawidłowo prowadzonej gospodarki łowieckiej na terenie ohz realizowane
są następujące działania:

- tworzenie i utrzymanie poletek łowieckich w celu udostępniania zwierzynie stałej bazy pokarmowej,

- utrzymywanie pasów zaporowych, zapobiegających powstawaniu szkód w uprawach rolnych,

- dokarmianie zwierzyny w okresie niedoboru pokarmu,

- budowa urządzeń łowieckich (paśniki, lizawki, ambony),

- ciągła współpraca z kołem łowieckim nadzorowanym przez nadleśnictwo,

- prowadzenie badań naukowych,

- współpraca z Powiatowymi Inspektoratami Weterynarii.

 


Policzyliśmy dziki

W dniach 21 oraz 25 października 2016 r. na terenie Nadleśnictwa Wałcz odbyła się inwentaryzacja dzików oraz zwierząt chronionych tj. łosia, żubra, rysia oraz wilka.

W przedsięwzięciu tym wzięły udział 63 osoby. Byli to przedstawiciele Nadleśnictwa Wałcz, Polskiego Związku Łowieckiego, Zakładu Usług Leśnych oraz Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Wałczu. Pogoda nie rozpieszczała uczestników inwentaryzacji, jednak wspólnymi siłami zinwentaryzowaliśmy teren o łącznej powierzchni 1815,62 ha. Odnotowano 15 dzików oraz jelenie, sarny, daniele, lisy.

Polowanie zbiorowe wielkoobszarowe 16-18.11.2015

W dniach 16-18.11.2015 r. na terenie OHZ Nadleśnictwa Wałcz odbyło się polowanie zbiorowe wielkoobszarowe ze zwyżek i ambon.

W polowaniu brało udział 40 myśliwych, którzy przez trzy dni polowali w 9 miotach. Na pokocie znalazło się 71 sztuk zwierzyny, w tym:

3 jelenie byki;

5 jeleni łań i cielaków;

3 daniele;

6 saren;

48 dzików.

6 lisów.

 

Na szczególną uwagę zasługuje oręż dzika odyńca którego długość szabel wyniosła 17,70 cm.

Na wynik polowania duży wpływ miały niekorzystne warunki atmosferyczne, w ciągu wszystkich dni polowania zmagaliśmy się z silnymi opadami deszczu.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przeprowadzenie polowania za zaangażowanie. Myśliwym dziękujemy za bezpieczne i etyczne zachowanie w łowisku.

 


Polowanie zbiorowe wielkoobszarowe 27-28.11.2015

W dniach 27-28.11.2015 r. na terenie OHZ Nadleśnictwa Wałcz odbyło się polowanie zbiorowe wielkoobszarowe ze zwyżek i ambon.

W polowaniu brało udział 44 myśliwych, którzy przez dwa dni polowali w czterech miotach. Aby takie polowanie było możliwe do zrealizowania zaangażować trzeba było liczną grupę osób biorących udział w nagance, rozwożących myśliwych, obsługujących miejsce zbiórki. Dodatkowo tego typu polowania wymagają znacznej ilości psów biorących udział w nagonce z czego większość stanowią wyspecjalizowane myśliwskie psy rasowe.

Na pokocie znalazło się 69 sztuk zwierzyny, w tym:

1 jeleń byk;

6 łań i cieląt jeleni;

9 saren kóz i koźląt;

44 dziki;

9 lisów;

 

Na szczególną uwagę zasługują dwa dziki odyńce:

1. Dzik o trofeum długości 18,30 cm, które na wstępnej wycenie wg. międzynarodowego standardu CIC uzyskało 119,10 pkt. trofeum kwalifikuje się do otrzymania srebrnego medalu.

2. Dzik o trofeum długości 20,75 cm, które na wstępnej wycenie wg. międzynarodowego standardu CIC uzyskało 114,5 pkt. trofeum kwalifikuje się do otrzymania medalu brązowego.

Oba trofea wraz z kartami wyceny można zobaczyć na stronie https://trofea.lasy.gov.pl/, na tej stronie znajdują się wszystkie medalowe trofea pozyskane we wszystkich OHZ-ach Lasów Państwowych.

 

Dziękujemy myśliwym za bezpieczne zachowanie się w łowisku oraz etyczne zachowanie w trakcie polowania. Serdecznie zapraszamy w przyszłym roku.

Darz Bór!

 


Szkolenie

W dniu 14.01.2014 r. na terenie OHZ Nadleśnictwa Wałcz odbyło się szkolenie z wykonywania polowania wielkoobszarowego matodą "szwedzką".

 Szkolenie prowadzone było zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 22 marca 2005 r.w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania oraz znakowania tusz.

Szkolenie miało formę polowania składającego się z trzech miotów. Wzięło w nim udział 32 myśliwych.

Po zakończeniu polowania ułożono pokot składający się z trzech danieli i dziewięciu dzików.

W trakcie szkolenia można było usłyszeć sygnały myśliwskie grane m. in. dla uhonorowania zwierzyny znajdującej się na pokocie. Sygnały grane były przez zespół sygnalistów myśliwskich Nadleśnictwa Wałcz oraz myśliwych- sygnalistów biorących udział w szkoleniu.

Taka forma szkolenia pozwoliła na praktyczne ukazanie specyfiki polowań z ambon.


Styczniowe łowy

Polowanie  zostało przeprowadzone zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 22 marca 2005 r.w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania oraz znakowania tusz.

W polowaniu wzięło udział 46 myśliwych dewizowych. W ciągu trzech dni polowaliśmy w 9 miotach.
Na pokocie znalazło się 80 szt. zwierzyny w tym:
- 28 jeleni,
- 8 danieli,
- 36 dzików,
- 3 sarny,
- 4 lisy,
- 1 jenot;

Podczas trwania polowania zgłoszono 21 sztuk potencjalnych postrzałków w poszukiwaniu których brały udział posokowce bawarskie.

Królem polowania został myśliwy, który strzelił dwa jelenie byki oraz dwie łanie jelenia.

Myśliwych, którzy wzięli udział w polowaniu zapraszamy ponownie i życzymy sukcesów w łowiskach.

Darz Bór.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Po raz drugi #sadziMY z prezydentem

Po raz drugi #sadziMY z prezydentem

 

Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas. Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew. Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce stale przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie. Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Pierwszej Damy teraz wszyscy mogą z łatwością posadzić własne drzewo. Przyłącz się do ogólnopolskiej akcji #sadziMY i posadź własne drzewko!

Sadzonki będą rozdawane 18 września 2020 r. w siedzibach wszystkich  430 nadleśnictw oraz 17 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Polsce. Dla wszystkich chętnych przygotowaliśmy łącznie aż milion sadzonek. 

Tego samego dnia akcję oficjalnie zainaugurują Prezydent RP Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, którzy wezmą udział w odnawianiu powierzchni na terenie leśnictwa Zdroje w Nadleśnictwie Lipusz, najbardziej zniszczonym przez „huragan 100-lecia” w sierpniu 2017r.  Para Prezydencka wspólnie między innymi z pracownikami administracji publicznej, harcerzami, żołnierzami, strażakami, pracownikami Lasów Państwowych, posadzi na powierzchni blisko 6,44 ha 64 tys. nowych drzew.

W Nadleśnictwie Wałcz rozdawać będziemy sadzonki dla społeczności w piątek 18 września 2020 na parkingu w godzinach 9-15.

Sadzonki, które dla Państwa przygotowaliśmy:

Sosna  - 100 sztuk

Świerk - 500 sztuk

Bez czarny - 100 sztuk

Bez koralowy - 100 sztuk

Grab - 500 sztuk

Jabłoń  dzika - 200 sztuk

Róża fałdzistolistna  - 100 sztuk

Śliwa ałycza 50 - sztuk

Trzmielina 50 - sztuk

Żywotnik zachodni - 1500 sztuk