Asset Publisher Asset Publisher

Jesienne odwiedziny

Stado 26 żubrów odwiedziło Nadleśnictwo Wałcz. Powróciły w rodzinne strony.

Na teren Nadleśnictwa Wałcz zawitały żubry. Stado liczące 26 sztuk pojawiło się w leśnictwie Rudnica. I nie byłoby w tym nic szczególnego gdyby nie fakt, że to właśnie na terenie tego leśnictwa była zagroda adaptacyjna pierwszych na pomorzu zachodnim żubrów.

W lutym 1980 roku zespół profesora Ryszarda Graczyka , kierownika  Katedry Zoologii Akademii Rolniczej w Poznaniu utworzył pierwsze stado wolnożyjące żubrów, które dziś nazywane jest stadem zachodniopomorskim. Wówczas były to cztery krowy i cztery byki sprowadzone z Puszczy Białowieskiej. Z czasem zagrodę otworzono i po wielu latach wędrówek po okolicznych lasach i polach stado osiedliło się w okolicach Jabłonowa na terenie Nadleśnictwa Mirosławiec stając się przyrodniczą atrakcją.

Dziś stado liczy około sto osobników, a nad jego prawidłowym rozwojem czuwa Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze, które edukuje społeczeństwo poprzez Dziką Zagrodę w Jabłonowie w której obejrzeć można z bliska nie tylko żubry ale również rysie.

Czy żubry zostaną w Wałczu na stałe czy tylko odwiedziły rodzinne strony? Dwa z obecnych w Wałczu żubrów posiadają obroże telemetryczne więc będziemy je bacznie obserwować za pomocą interaktywnej mapy do czego i Państwa zapraszamy. Więcej o Dzikiej Zagrodzie wraz z mapą występowania żubrów: http://bisonlife13.zubry.org.pl/pl/.