Asset Publisher Asset Publisher

V Festiwal Natury

18 czerwca 2016 roku na promenadzie przy jeziorze Raduń odbył się V Festiwal Natury. Tegoroczne hasło Festiwalu to "Las dobre sąsiedztwo".

18 czerwca 2016 roku na promenadzie przy jeziorze Raduń odbył się V Festiwal Natury. Tegoroczne hasło Festiwalu to "Las dobre sąsiedztwo". W myśl hasła współorganizatorami festiwalu byli: Starostwo Powiatowe Wałcz, Urząd Miasta Wałcz, Urząd Gminy Wałcz, Centralny Ośrodek Sportu Wałcz, PZŁ Zarząd Okręgowy w Pile, PTL-Oddział Nadnotecki, Ochotnicza Straż Pożarna Gminy Wałcz, Stowarzyszenie Lider Wałecki, Ministerstwo Sportu i Turystyki, PWSZ Wałcz,  MOSiR Wałcz, Wałeckie Centrum Kultury. Współorganizatorzy mieli okazję zaprezentować swą działalność na bardzo interesujących stoiskach. Można było odkrywać tajemnice przyrody na stoisku Nadleśnictwa Wałcz i Polskiego Towarzystwa Leśnego, trofea myśliwskie i wystawę prac o tematyce łowieckiej, Centralny Ośrodek Sportu dał okazję do skorzystania ze sprzętu sportowego przeznaczonego do treningów, w stoisku Urzędu Miasta można było zakręcić kołem fortuny ale i z tego miejsca ruszała III Miejska Gra Plenerowa "Przyroda jak legenda też jest tajemnicą", której uczestnicy-rodziny przemierzyły ośmiokilometrową trasę szukając ukrytych w legendach charakterystycznych punktów w mieście gdzie czekały na uczestników zadania przyrodnicze. Bractwo rycerzy Bezimiennych pokazało jak ważnym sąsiedztwem był las przed wiekami, było malowanie twarzy, budowanie makiety lasu, malowanie kamieni i pyszne jedzenie przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich, dziczyzna przygotowana przez Pana Krzysztofa Lechowskiego, któremu asystowali adepci sztuki kulinarnej RCKU w Wałczu oraz wyroby wędliniarskie z dziczyzny firmy Elite. Wszystkiemu towarzyszyły dźwięki Orkiestry Reprezentacyjnej Lasów Państwowych z Tucholi pod batutą Pana Mirosława Pałczyńskiego oraz występ tancerzy zespołu Skandi pod dyrekcją Izabeli Browarskiej. Ala Andrukajtis ze swą suczką Weną pokazały jakie efekty widowiskowe i zadowolenie daje ciężka praca psa i trenera.

Festiwal odwiedzili kajakarze którzy w Wałczu brali udział w eliminacjach, które miały wyłonić skład kadry młodzieżowej reprezentacji narodowej, która ma reprezentować nasz kraj w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata i Europy.  Kilka słów komentarza udało się usłyszeć od trenera Roberta Włodarczyka.

W ramach V Festiwalu Natury pod hasłem: „Las dobre sąsiedztwo" odbyła się także część rekreacyjno - sportowa pod nazwą "Promocja aktywności fizycznej na łonie natury". W trakcie imprezy odbyły się min zawody w piłce nożnej, turniej plażowej piłki siatkowej, spływ kajakowy, rajd pieszy i rowerowy oraz wiele konkurencji sprawnościowych. W celu większej promocji aktywności fizycznej na łonie natury, organizatorzy poprowadzili rajdy okolicznymi lasami, nad brzegiem jezior wśród pól i łąk. Olbrzymim zainteresowaniem cieszyła się również część rekreacyjna dla najmłodszych, podczas której w kilkunastu konkurencjach rywalizowało kilka setek dzieci, a najlepsi nagrodzeni zostali pucharami, medalami i nagrodami rzeczowymi. Niestety warunki pogodowe pokrzyżowały nieco plany organizatorów co do liczby uczestników, nie mniej imprezę należy zaliczyć do udanych.

Należy dodać, że część sportowo-rekreacyjna została wsparta środkami Ministerstwa Sportu i Turystyki w Warszawie oraz Nadleśnictwa Wałcz, które pozyskała Fundacja Na Rzecz PWSZ w Wałczu.

Tegoroczny Festiwal Natury dobiegł końca, emocje sportowe i przyrodnicze powoli opadły. Pamiętajmy jednak, że dobrzy sąsiedzi dbają o siebie wzajemnie. Dbajmy więc o lasy-wspólnie.