Asset Publisher Asset Publisher

Historia

Historia Nadleśnictwa Wałcz zaczyna się w pierwszych latach po II wojnie światowej.

 

 Był to bardzo trudny okres - ziemia wałecka powróciła do Macierzy po 173 latach niewoli zniszczona krwawymi walkami o przełamanie Wału Pomorskiego. Ludność polska zasiedlała miasta i wsie opuszczone  przez ludność niemiecką. Trzeba było od podstaw organizować życie społeczne i gospodarcze.

                Lasy, szczególnie w rejonach przez które przetoczyły się wojska, były w opłakanym stanie. Strach nawet było po nich chodzić z uwagi na zalegające prawie wszędzie niewypały.

                Gospodarka leśna dość szybko jednak zaczęła się organizować i jeszcze w 1945 r. powstało Nadleśnictwo Nakielno (z początkową siedzibą w Strącznie), które miało powierzchnię 7100 ha i obejmowało teren przybliżony do obecnego obrębu Nakielno. W 1946 r. powstało Nadleśnictwo Rudki o powierzchni 7388 ha, które obejmowało lasy dzisiejszego obrębu Wałcz.

                W skład tych nadleśnictw weszły dawne lasy państwowe, lasy byłych majątków ziemskich i lasy drobnych właścicieli ziemskich. Północną część - za rzeką Piławką - stanowiły tereny należące od połowy XVI wieku do rodziny Golców. Majątek ten w XIX wieku był częściowo rozparcelowany i odsprzedany chłopom, którzy z biegiem lat zbywali swe ziemie powstającym junkierskim folwarkom. Fragment wschodni to dawne, dobrze zagospodarowane lasy miejskie, należące od wieków do Wałcza. Część południowa - największa, sięgająca na zachód do jeziora Bytyń, a na południe do szosy Wałcz - Człopa, to dawne dobra majątku Wedlów i Tuczyńskich, które również w XIX wieku były częściowo rozparcelowane i później często zmieniały właścicieli.

                Jako samodzielna jednostka Nadleśnictwo Wałcz rozpoczęło działalność 1 stycznia 1973 r. Składało się wówczas z trzech obrębów - Dobrzyca (w 1993 r. został włączony do nowo powstałego   Nadleśnictwa  Płytnica), Nakielno i Wałcz. Organizacyjnie związane było z OZLP w Szczecinku.

                W 1978 r. znalazło się w strukturach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile.

                Od 1993 r. Nadleśnictwo składał się z dwóch obrębów leśnych - Wałcz (pow. 11 312,02 ha), w skład którego wchodziły leśnictwa: Brody, Iłowiec Rudki, Golce, Zdbice, Międzyrzecze, Pluskota oraz Nakielno (pow. 5 842,68 ha) z leśnictwami: Lubno, Międzyzdroje, Morzyce, Nakielno, Strączno. W ramach nadleśnictwa funkcjonowało wówczas i funcjonuje do dziś również Gospodarstwo Szkółkarskie Rudnica. Ogólna powierzchnia lasów i gruntów wynosiła wówczas  17154,70 ha. W 2005 roku zlikwidowano leśnictwa Międzyzdroje i Zdbice wynikiem czego pozostałe leśnictwa zmieniły swoje granice, powstało też leśnictwo do spraw łowieckich, a od 2015 roku Nadleśnictwo Wałcz jest Nadleśnictwem jednoobrębowym.

Nadleśnictwo Wałcz graniczy z Nadleśnictwami: Jastrowie, Płytnica, Zdrojowa Góra, Tuczno i Mirosławiec oraz Borne Sulinowo (RDLP Szczecinek). Jego grunty znajdują się na terenie województwa zachodniopomorskiego (powiat wałecki, gminy: Wałcz, Mirosławiec, Miasto Wałcz)
i wielkopolskiego (powiat złotowski - gmina Jastrowie).

                Siedziba Nadleśnictwa znajduje się w Wałczu. Budynek stoi niedaleko centrum miasta, przy trasie wylotowej na Kołobrzeg. Zdecydowanie wyróżnia się ładną architekturą i pięknym otoczeniem.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Akcja zalesieniowo-odnowieniowa 2020

Akcja zalesieniowo-odnowieniowa 2020

 

Łagodna i bezśnieżna zima pozwoliła tegoroczną akcję zalesieniowo-odnowieniową rozpocząć już pod koniec marca. Prawdziwie pełną parą ruszyła ona jednak w kwietniu i w tym też miesiącu zakończyła się jej wiosenna odsłona. Kontynuacja, choć już w niewielkim rozmiarze, nastąpi jesienią.

 

W 2020 roku Nadleśnictwo Wałcz:

  • zalesiło 1,51 ha  (w ramach realizacji projektu LGW- Leśne Gospodarstwo Węglowe)
  • odnowi  ok. 112 ha lasu, w tym:

64,50  ha na pow. otwartych, z czego na powierzchni ok. 5 ha założyliśmy uprawy sosnowe siewem, a 1 ha zostanie posadzony jesienią, po dorośnięciu potrzebnego materiału sadzeniowego

i  47,50 ha pod osłoną drzewostanu, z czego 3 ha zostanie posadzone jesienią, po dorośnięciu potrzebnego materiału sadzeniowego;

  • wykonało ok. 16 ha poprawek w uprawach starszych.

 

Na wiosenne prace odnowieniowe zużyliśmy ponad 1 mln 025 tys. szt. sadzonek, w tym:

sosny zwyczajnej - ok. 742 tys.

świerku - ok. 12 tys.

dębów (szypułkowego i bezszypułkowego) - ok. 72 tys.

buku - ok. 80 tys.

brzozy - ok. 56 tys.

olszy- ok.11 tys.

lipy - ok. 6 tys.

i innych (modrzewia, grabu, jaworu, gatunków biocenotycznych) - ok. 46 tys.

 

Jesienią natomiast trafi do lasu kolejne 33 tys. szt. sadzonek, w tym m.in.: 22 tys. dębu bezszypułkowego i 6 tys. lipy drobnolistnej. Poza tym buk, jawor i gatunki biocenotyczne.                 

 

Sadzonki drzew w znacznej ilości zostały wyprodukowane na naszej szkółce leśnej w Rudnicy.
W tym roku jednak wspomogliśmy się także produkcją sadzonek ze szkółek innych nadleśnictw. Kupiliśmy 89 tys. szt. sadzonek, a były to wieloletnie sadzonki: sosny, modrzewia, buku, dębu szypułkowego i jaworu.

Naszymi jednorocznymi sadzonkami sosny i modrzewia oraz wieloletnimi gatunków biocenotycznych wsparliśmy natomiast inne nadleśnictwa, sprzedając im łącznie ok. 136 tszt sadzonek.

 

…teraz czas dla lasu na rośnięcie, a dla leśniczych na jego pielęgnację.

 

Zakończono również wiosenne siewy na szkółce leśnej. Łącznie obsiano 216,50 ar powierzchni: sosną, modrzewiem, świerkiem, brzozą, olszą, bukiem i dębem szypułkowym, czyli podstawowymi gatunkami służącymi odnawianiu lasu na naszym terenie. Niestety z powodu nieurodzaju w ubiegłym roku, i idącego za tym braku zapasu nasion, nie posialiśmy tej wiosny lipy, którą regularnie u siebie produkujemy. Następne siewy jesienią - klonów, grabu i dębów… pod warunkiem ich urodzaju.

 

 (opracowała: Natalia Brzozowska, St. Specjalista SL)