Asset Publisher Asset Publisher

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Informacja dla nabywców drewna

Informacja dla nabywców drewna

INFORMACJA DLA NABYWCÓW (konsumentów) DREWNA NA CELE OPAŁOWE I GOSPODARCZE

 

 

1. Rodzaje, sposoby / kierunki/ przygotowania drewna do sprzedaży. 

Drewno może być zakupione jako „gotowe” – czyli pozyskane, wyrobione i zerwane / przemieszczone/ do drogi wywozowej kosztem nadleśnictwa (PKS).

Może też zostać samodzielnie przygotowane przez nabywcę, na powierzchni / działce leśnej/ do tego przeznaczonej. Wówczas cały proces jego wyrabiania, zrywki i wywozu, wg. obowiązujących procedur, jest w gestii kupującego (PKN).

W pierwszym przypadku cena nabycia jest większa niż w tym drugim, bo tu właśnie, prócz wartości surowca do ceny doliczamy poniesione koszty

 

2. Pierwszy kontakt- gdzie można uzyskać informację

Teren nadleśnictwa podzielony jest na 11 leśnictw. By zorientować się czy w danym leśnictwie, w danym czasie jest dostępne drewno przeznaczone do sprzedaży detalicznej należy skontaktować się telefonicznie lub mailowo z wybranym leśniczym. To leśniczowie (by transport zakupionego drewna był jak najbliżej jego miejsca przeznaczenia), w pierwszej kolejności rozdysponowują jego pulę. W razie, gdy podaż takiego drewna przewyższy jego popyt to na stronie internetowej nadleśnictwa będą podawane nadwyżki przedmiotowych sortymentów.

Tutaj też będą wyszczególnione pozycje / działki / na, których będzie można samodzielnie wyrobić potrzebne drewno. 

By w miarę możliwości zapewnić dostępność drewna jak największej liczbie zainteresowanych to w danym roku, jeden nabywca może zakupić nie więcej niż 30 m3. W uzasadnionych przypadkach, na wniosek nabywcy nadleśniczy może wyrazić zgodę na sprzedaż większej ilości drewna. 

Adresy leśnictw:


 

3. Organizacja, warunki zakupu.


Po uzgodnieniu z wybranym leśniczym co do warunków zakupu - sortymentów i ilości nabywanego drewna należy udać się do siedziby / biura/ nadleśnictwa, które mieści się w Wałczu przy ul. Kołobrzeska1 by tutaj dokonać zapłaty za zamówiony towar.

Sprzedaż takiego drewna prowadzona jest w biurze nadleśnictwa – Kołobrzeska 1, w każdy roboczy dzień, od godziny 8:00 do 14: 00.

Ceny detaliczne są zawarte w cenniku cen detalicznych na 2020 r

Następnie trzeba umówić się z właściwym leśniczym po odbiór / wywóz / zakupionego drewna. 

Wydanie towaru może odbyć się w każdy dzień roboczy w godz. 7- 16. Należy zastosować się do poleceń, wymogów wydającego drewno. Zawsze trzeba mieć przy sobie dowód zakupu, na którym odnotowywany jest fakt wywozu części czy całości zakupionego towaru.

Szczegółowe przepisy dotyczące sprzedaży detalicznej drewna są zawarte w zarządzeniu n-go nr 01/2020, w dołączonym do niego regulaminie sprzedaży. Taki regulamin jest dostępny na wniosek zainteresowanego.