Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Anomalia pogodowe

Anomalia pogodowe

Pieprznik jadalny-grzyb całoroczny?

Przyroda od lat płata nam figle. Kwitnąca wiosna w grudniu i styczniu to wina ocieplającego się klimatu tak przynajmniej twierdzą specjaliści od zjawisk pogodowych. To, co do niedawna traktowano w kategorii anomalii, obecnie staje się ugruntowaną normą. Jak choćby to, że z początkiem stycznia na polach w pobliżu miejscowości Golce i Rudki, gdzie jeszcze niedawno rosła kukurydza w najlepsze paradują sobie zjawiskowe żurawie – ptaki, które dotychczas swym donośnym wrzaskiem oznajmiały nadejście wiosny wcale nie zamierzają migrować. A może jednak zima w ogóle się nie rozpoczęła, w lasach jeszcze można zbierać grzyby (zdjęcia 18.01.2020r. leśnictwa Brody, Golce i  Rudnica)- kurki w osłoniętym mchem poszyciu leśnym rosną w najlepsze.