Wydawca treści Wydawca treści

Historia

Historia Nadleśnictwa Wałcz zaczyna się w pierwszych latach po II wojnie światowej.

 

 Był to bardzo trudny okres - ziemia wałecka powróciła do Macierzy po 173 latach niewoli zniszczona krwawymi walkami o przełamanie Wału Pomorskiego. Ludność polska zasiedlała miasta i wsie opuszczone  przez ludność niemiecką. Trzeba było od podstaw organizować życie społeczne i gospodarcze.

                Lasy, szczególnie w rejonach przez które przetoczyły się wojska, były w opłakanym stanie. Strach nawet było po nich chodzić z uwagi na zalegające prawie wszędzie niewypały.

                Gospodarka leśna dość szybko jednak zaczęła się organizować i jeszcze w 1945 r. powstało Nadleśnictwo Nakielno (z początkową siedzibą w Strącznie), które miało powierzchnię 7100 ha i obejmowało teren przybliżony do obecnego obrębu Nakielno. W 1946 r. powstało Nadleśnictwo Rudki o powierzchni 7388 ha, które obejmowało lasy dzisiejszego obrębu Wałcz.

                W skład tych nadleśnictw weszły dawne lasy państwowe, lasy byłych majątków ziemskich i lasy drobnych właścicieli ziemskich. Północną część - za rzeką Piławką - stanowiły tereny należące od połowy XVI wieku do rodziny Golców. Majątek ten w XIX wieku był częściowo rozparcelowany i odsprzedany chłopom, którzy z biegiem lat zbywali swe ziemie powstającym junkierskim folwarkom. Fragment wschodni to dawne, dobrze zagospodarowane lasy miejskie, należące od wieków do Wałcza. Część południowa - największa, sięgająca na zachód do jeziora Bytyń, a na południe do szosy Wałcz - Człopa, to dawne dobra majątku Wedlów i Tuczyńskich, które również w XIX wieku były częściowo rozparcelowane i później często zmieniały właścicieli.

                Jako samodzielna jednostka Nadleśnictwo Wałcz rozpoczęło działalność 1 stycznia 1973 r. Składało się wówczas z trzech obrębów - Dobrzyca (w 1993 r. został włączony do nowo powstałego   Nadleśnictwa  Płytnica), Nakielno i Wałcz. Organizacyjnie związane było z OZLP w Szczecinku.

                W 1978 r. znalazło się w strukturach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile.

                Od 1993 r. Nadleśnictwo składał się z dwóch obrębów leśnych - Wałcz (pow. 11 312,02 ha), w skład którego wchodziły leśnictwa: Brody, Iłowiec Rudki, Golce, Zdbice, Międzyrzecze, Pluskota oraz Nakielno (pow. 5 842,68 ha) z leśnictwami: Lubno, Międzyzdroje, Morzyce, Nakielno, Strączno. W ramach nadleśnictwa funkcjonowało wówczas i funcjonuje do dziś również Gospodarstwo Szkółkarskie Rudnica. Ogólna powierzchnia lasów i gruntów wynosiła wówczas  17154,70 ha. W 2005 roku zlikwidowano leśnictwa Międzyzdroje i Zdbice wynikiem czego pozostałe leśnictwa zmieniły swoje granice, powstało też leśnictwo do spraw łowieckich, a od 2015 roku Nadleśnictwo Wałcz jest Nadleśnictwem jednoobrębowym.

Nadleśnictwo Wałcz graniczy z Nadleśnictwami: Jastrowie, Płytnica, Zdrojowa Góra, Tuczno i Mirosławiec oraz Borne Sulinowo (RDLP Szczecinek). Jego grunty znajdują się na terenie województwa zachodniopomorskiego (powiat wałecki, gminy: Wałcz, Mirosławiec, Miasto Wałcz)
i wielkopolskiego (powiat złotowski - gmina Jastrowie).

                Siedziba Nadleśnictwa znajduje się w Wałczu. Budynek stoi niedaleko centrum miasta, przy trasie wylotowej na Kołobrzeg. Zdecydowanie wyróżnia się ładną architekturą i pięknym otoczeniem.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

OHZ LP Nadleśnictwa Wałcz

OHZ LP Nadleśnictwa Wałcz

 

W myśl ustawy Prawo łowieckie łowiectwo rozumie się jako ochronę zwierząt łownych (zwierzyny) oraz gospodarowanie ich zasobami zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej.

Na podstawie w/w definicji na terenie Nadleśnictwa Wałcz prowadzona jest wzorcowa gospodarka łowiecka w 3 obwodach łowieckich:

- obwód nr 199 – dzierżawiony i prowadzony przez Koło Łowieckie „Jeleń” Wałcz,

- obwód nr 200 – dzierżawiony i prowadzony przez Koło Łowieckie „Jeleń” Wałcz,

- obwód nr 197 oraz 513 – Ośrodek Hodowli Zwierzyny Lasów Państwowych (OHZ LP) zarządzany przez Nadleśnictwo Wałcz.

Obwody łowieckie nr 199, 200 oraz 197 zaliczają się do II Łowieckiego Rejonu Hodowlanego RDLP w Pile. Spisany jest dla nich wieloletni plan łowiecki na lata 2017-2027, który  określa m.in. sposób gospodarowania łowiskiem oraz populacją zwierzyny łownej.

 

OHZ LP Nadleśnictwa Wałcz prowadzony jest od roku 1994. W roku 2022 w wyniku podziału obwodów łowieckich wyodrębniony został nowy obwód nr 513, który wraz ze starm obwodem nr 197 stanowi Ośrodek Hodowli Zwierzyny. Głównymi gatunkami zwierząt łownych występującymi na terenie obwodów łowieckich są: jelenie, sarny, daniele, dziki, lisy, jenoty, borsuki. Na terenie obwodów występuje również gatunek chroniony tj. wilk, żubr. Liczebność poszczególnych gatunków zwierząt łownych określana jest przez prowadzony całoroczny jej monitoring oraz coroczną inwentaryzację wielkoobszarową zwierzyny metodą pędzeń próbnych.

W ramach prawidłowo prowadzonej gospodarki łowieckiej na terenie ohz realizowane
są następujące działania:

- tworzenie i utrzymanie poletek łowieckich w celu udostępniania zwierzynie stałej bazy pokarmowej,

- utrzymywanie pasów zaporowych, zapobiegających powstawaniu szkód w uprawach rolnych,

- dokarmianie zwierzyny w okresie niedoboru pokarmu,

- budowa urządzeń łowieckich (paśniki, lizawki, ambony),

- ciągła współpraca z kołem łowieckim nadzorowanym przez nadleśnictwo,

- prowadzenie badań naukowych,

- współpraca z Powiatowymi Inspektoratami Weterynarii.