Wydawca treści Wydawca treści

Edukacja leśna

Edukacja przyrodniczo-leśna w Nadleśnictwie Wałcz prowadzona jest w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej i Ekologicznej „Morzycówka”. Zajęcia w Morzycówce z zakresu edukacji przyrodniczo-leśnej prowadzi Pani Agata Wiese. Rezerwacja telefoniczna: 668459008 od poniedziałku do piątku w godzinach od 07:00 do 15:00

Ośrodek powstał w 2004 roku. Zajmuje duży teren przy leśniczówce Morzyce, w uroczym zakątku nad zatoką jeziora Raduńskiego, oddalony od centrum Wałcza ok. 2 km.

Dojazd ulicą Chopina lub spacerem nad brzegiem jeziora.

 Ośrodek dysponuje : pawilonem wystawienniczo-dydaktycznym, arboretum oraz ścieżką przyrodniczo-leśną.

Zbudowany z drewna pawilon wystawienniczo-dydaktyczny jest wygodnym i przestronnym obiektem.   Prowadzone zajęcia urozmaicają spreparowane okazy  zwierząt, zielniki, pędowniki, okazy owadów zatopione w żywicy, lupy, kompasy, mikroskopy,  bogata w ciekawe wydawnictwa  biblioteczka,  filmy, prezentacje multimedialne i inne pomoce dydaktyczne.

Znakomitym miejscem do zajęć z botaniki jest znajdujące się tuż przy budynku arboretum, liczące ponad 120 przeróżnych gatunków roślin.  Wiele osób wybiera to miejsce jako cel  spacerów czy wycieczek rowerowych. Ogród kwitnie od kwietnia do października całą paletą barw.  Przygotowane jest też miejsce do biesiad i zabaw przy ognisku, a najmłodsi mogą  spędzić czas na pobliskim placu zabaw.

Duże walory poznawcze ma ścieżka przyrodniczo-leśna, która wije się przez dębowo-bukowy las.  Na trasie znaleźć można 16 przystanków o tematyce przyrodniczej, a aktywni turyści znajdą przystanek z z przyrządami  służącymi  do wykonania  prostych ćwiczeń sportowych. Pokonanie ścieżki zajmuje niespełna dwie godziny. Dowiedzieć się tu można, o której swój poranny śpiew zaczyna kos, jakie drzewa rosną w wałeckich lasach i jakie wśród nich bytują zwierzęta. Wejść można na pomost i podziwiać bagno.  Można przytulić się do wiekowych dębów, buków czy daglezji.  Odpoczynek czeka nas nad Raduniem Małym-kilka ławeczek pod zadaszeniem i miejsce na ognisko ucieszy każdego strudzonego wędrowca.

Ów szlak trzeba po prostu przebyć, żeby nauczyć się czegoś nowego o faunie  i florze tego terenu. Piękna przyroda cieszy i wzbogaca człowieka. Poznana staje się nam bliższa, a przez to godna większego szacunku.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Po raz drugi #sadziMY z prezydentem

Po raz drugi #sadziMY z prezydentem

 

Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas. Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew. Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce stale przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie. Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Pierwszej Damy teraz wszyscy mogą z łatwością posadzić własne drzewo. Przyłącz się do ogólnopolskiej akcji #sadziMY i posadź własne drzewko!

Sadzonki będą rozdawane 18 września 2020 r. w siedzibach wszystkich  430 nadleśnictw oraz 17 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Polsce. Dla wszystkich chętnych przygotowaliśmy łącznie aż milion sadzonek. 

Tego samego dnia akcję oficjalnie zainaugurują Prezydent RP Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, którzy wezmą udział w odnawianiu powierzchni na terenie leśnictwa Zdroje w Nadleśnictwie Lipusz, najbardziej zniszczonym przez „huragan 100-lecia” w sierpniu 2017r.  Para Prezydencka wspólnie między innymi z pracownikami administracji publicznej, harcerzami, żołnierzami, strażakami, pracownikami Lasów Państwowych, posadzi na powierzchni blisko 6,44 ha 64 tys. nowych drzew.

W Nadleśnictwie Wałcz rozdawać będziemy sadzonki dla społeczności w piątek 18 września 2020 na parkingu w godzinach 9-15.

Sadzonki, które dla Państwa przygotowaliśmy:

Sosna  - 100 sztuk

Świerk - 500 sztuk

Bez czarny - 100 sztuk

Bez koralowy - 100 sztuk

Grab - 500 sztuk

Jabłoń  dzika - 200 sztuk

Róża fałdzistolistna  - 100 sztuk

Śliwa ałycza 50 - sztuk

Trzmielina 50 - sztuk

Żywotnik zachodni - 1500 sztuk