Wydawca treści
Organizacja nadleśnictwa
Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.
Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.
Zastępca nadleśniczego wykonuje zadania i odpowiada za całokształt spraw z zakresu gospodarki leśnej. Kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych
Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu, a także prowadzenie zajęć edukacyjnych, kontakt z mediami, prowadzenie witryny internetowej nadleśnictwa.
Inżynier nadrozu kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego w sprawach dotyczących planowania gospodarczego, koordynacji i realizacji prac gospodarczych w nadleśnictwie. Prowadzi sprawy związane z inicjowaniem lub wdrażaniem innowacji. Do zadań pracownika należy koordynacja całokształtu spraw związanych z przestrzeganiem przepisów i zasad bhp w nadleśnictwie. Inżynier nadzoru podlega w tym zakresie bezpośrednio Nadleśniczemu.
Leśniczy bezpośrednio kieruje leśnictwem. Leśniczy odpowiedzialny jest za całokształt spraw związanych z prowadzeniem gospodarki leśnej w leśnictwach, z ochroną przed szkodnictwem leśnym i jego zwalczaniem.
Podleśniczy przydzielany jest do leśnictwa i podlega bezpośrednio leśniczemu.
Leśniczy szkółkarz samodzielnie kieruje gospodarstwem szkółkarskim. Jego głównym zadaniem jest produkcja materiału sadzeniowego na własne potrzeby i do sprzedaży.
Lesniczy ds. łowieckich prowadzi całokształt spraw związanych z gospodarką łowiecką oraz łąkowo-rolną na terenie obwodu łowieckiego stanowiącego Ośrodek Hodowli Zwierzyny Lasów Państwowych w Nadleśnictwie Wałcz.
Dział Finansowo- Ksiegowy kierowany przez głównego księgowego. Do zadań działu w szczególności należy: wykonywanie zadań związanych z prowadzeniem spraw dotyczących gospodarki finansowej nadleśnictwa, kontrola poprawności ewidencji księgowej prowadzonej w ramach kontroli wewnętrznej dokumentów finansowo księgowych nadleśnictwa, windykacja wszystkich należności. Opracowuje regulamin kontroli wewnętrznej i obiegu dokumentów w nadleśnictwie oraz zestawienia planów finansowo-gospodarczych, prowadzi kasę nadleśnictwa, rachunkowość, nalicza płace pracowników nadleśnictwa, zajmuje się kontrolą formalno-rachunkową, analizą i sprawozdawczością finansowo – księgową. Prowadzi sprawy związane z inwentaryzacją składników majątkowych nadleśnictwa.
Dział Administracyjno-Gospodarczy kierowany przez sekretarza. Do zadań działu należy w szczególności realizacja zadań wynikających z całokształtu zagadnień obejmujących pełną obsługę administracyjną nadleśnictwa: prowadzenie spraw związanych z sekretariatem nadleśnictwa, zaopatrzeniem, remontami, zakupami oraz budową środków trwałych infrastruktury nadleśnictwa, transportem i jego ewidencją, umowami dzierżaw i najmu mieszkań, budynków i przynależnych budowli, organizacją i realizacją zamówień publicznych, a także koordynacją spraw dotyczących instrukcji kancelaryjnej i archiwalnej oraz prowadzeniem spraw związanych z rozliczeniem lub przekazywaniem środków trwałych, wyposażenia nadleśnictwa, ubezpieczenia majątku nadleśnictwa. Pracownik działu jest administratorem systemu informatycznego, prowadzi całość zagadnień związanych z utrzymaniem spójności, funkcjonalności i bezpieczeństwa SILP oraz SIP, z obsługą systemu informatycznego nadleśnictwa i urządzeń peryferyjnych oraz internetowych portali.
Stanowisko ds. pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie.
Posterunek Straży Leśnej Do zadań Posterunku należy w szczególności: prowadzenie spraw związanych z analizą stanu zagrożenia szkodnictwem leśnym, zapobieganiem, zwalczaniem przestępstw i wykroczeń w zakresie szkodnictwa leśnego oraz spraw związanych z zakresem obronności i spraw niejawnych. Kierownikiem oddziału kancelarii niejawnej jest strażnik leśny i w zakresie prowadzenia spraw niejawnych podlega bezpośrednio Nadleśniczemu. Pracownik Posterunku Straży Leśnej – Strażnik Leśny odpowiedzialny jest za koordynację spraw związanych z Ochroną Danych Osobowych i w tym zakresie podlega bezpośrednio Nadleśniczemu.
Najnowsze aktualności
NOC SÓW
NOC SÓW


31 marca 2017 roku w „Morzycówce” o godzinie 18.00 Zgłoś swój udział u Magdaleny Marchwiak tel.660448871. Osoby nieletnie muszą mieć koniecznie dorosłego opiekuna. Przewidziane jest wspólne ognisko więc jeśli masz ochotę zabierz ze sobą termos z ciepłym napojem i kiełbaskę na ognisko
Noc Sów 2017
31 marca
Ptaki Polskie zapraszają na Noc Sów - ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne poświęcone tym tajemniczym ptakom.
To jedyna taka noc w Polsce!
Pomysłodawcą i Koordynatorem Ogólnopolskim Nocy Sów jest stowarzyszenie Ptaki Polskie www.ptakipolskie.pl
Marcowe i kwietniowe noce pachną już wiosną i budzącym się życiem,
a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.
To bardzo aktywny okres w roku dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak, że włos jeży się na głowie - albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…
31 marca 2017 przyjrzyjmy się sowom z bliska.
Dowiedz się dlaczego były ptakami Ateny i symbolem mądrości.
Odkryj tajemnicę hipnotyzujących oczu, bezszelestnych lotów i odgłosów rodem z horroru...
Dzięki współpracy z Przewodnikami Nocy Sów – wolontariuszami i edukatorami, wspólnie odkryjemy świat sów, opowiemy o poszczególnych gatunkach i ich biologii, poznamy metody badań i ochrony sów oraz dowiemy się, jak znaczącą rolę miały one w polskich legendach i kulturze. Co więcej, wyjdziemy w teren, gdzie będziemy poznawać i nasłuchiwać sowy.
Wystarczy skontaktować się z Przewodnikiem!
Zapraszamy na spotkanie z sowami!
31 marca 2017 roku w „Morzycówce" o godzinie 18.00
Zgłoś swój udział u Magdaleny Marchwiak tel.660448871.
Osoby nieletnie muszą mieć koniecznie dorosłego opiekuna.
Przewidziane jest wspólne ognisko więc jeśli masz ochotę zabierz ze sobą termos z ciepłym napojem i kiełbaskę na ognisko