Wydawca treści Wydawca treści

Organizacja nadleśnictwa

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.

Zastępca nadleśniczego wykonuje zadania i odpowiada  za całokształt spraw z zakresu gospodarki leśnej. Kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych

Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i  ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu, a także prowadzenie zajęć edukacyjnych, kontakt z mediami, prowadzenie witryny internetowej nadleśnictwa.

Inżynier nadrozu  kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego w sprawach dotyczących planowania gospodarczego, koordynacji i realizacji prac gospodarczych w nadleśnictwie. Prowadzi sprawy związane z inicjowaniem lub wdrażaniem innowacji. Do zadań pracownika należy koordynacja całokształtu spraw związanych z przestrzeganiem przepisów i zasad bhp w nadleśnictwie. Inżynier nadzoru podlega w tym zakresie bezpośrednio Nadleśniczemu.

Leśniczy bezpośrednio kieruje leśnictwem. Leśniczy odpowiedzialny jest za całokształt spraw związanych z prowadzeniem gospodarki leśnej w leśnictwach, z ochroną przed szkodnictwem leśnym i jego zwalczaniem.

Podleśniczy przydzielany jest do leśnictwa i podlega bezpośrednio leśniczemu.

Leśniczy szkółkarz samodzielnie kieruje gospodarstwem szkółkarskim. Jego głównym zadaniem jest produkcja materiału sadzeniowego na własne potrzeby i do sprzedaży.

Lesniczy ds. łowieckich prowadzi całokształt spraw związanych z gospodarką łowiecką oraz łąkowo-rolną na terenie obwodu łowieckiego stanowiącego Ośrodek Hodowli Zwierzyny Lasów Państwowych w Nadleśnictwie Wałcz.

 Dział Finansowo- Ksiegowy kierowany przez głównego księgowego. Do zadań działu w szczególności należy: wykonywanie zadań związanych z prowadzeniem spraw dotyczących gospodarki finansowej nadleśnictwa, kontrola poprawności ewidencji księgowej prowadzonej w ramach kontroli wewnętrznej dokumentów finansowo księgowych nadleśnictwa, windykacja wszystkich należności. Opracowuje regulamin kontroli wewnętrznej i obiegu dokumentów w nadleśnictwie oraz zestawienia planów finansowo-gospodarczych, prowadzi kasę nadleśnictwa, rachunkowość, nalicza płace pracowników nadleśnictwa, zajmuje się kontrolą formalno-rachunkową, analizą i sprawozdawczością finansowo – księgową. Prowadzi sprawy związane z inwentaryzacją składników majątkowych nadleśnictwa.

Dział Administracyjno-Gospodarczy kierowany przez sekretarza. Do zadań działu należy w szczególności realizacja zadań wynikających z całokształtu zagadnień obejmujących pełną obsługę administracyjną nadleśnictwa: prowadzenie spraw związanych z sekretariatem nadleśnictwa, zaopatrzeniem, remontami, zakupami oraz budową środków trwałych infrastruktury nadleśnictwa, transportem i jego ewidencją, umowami dzierżaw i najmu mieszkań, budynków i przynależnych budowli, organizacją i realizacją zamówień publicznych, a także koordynacją spraw dotyczących instrukcji kancelaryjnej i archiwalnej oraz prowadzeniem spraw związanych z rozliczeniem lub przekazywaniem środków trwałych, wyposażenia nadleśnictwa, ubezpieczenia majątku nadleśnictwa. Pracownik działu jest administratorem systemu informatycznego, prowadzi całość zagadnień związanych z utrzymaniem spójności, funkcjonalności i bezpieczeństwa SILP oraz SIP, z obsługą systemu informatycznego nadleśnictwa i urządzeń peryferyjnych oraz internetowych portali.

Stanowisko ds. pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie.

Posterunek Straży Leśnej Do zadań Posterunku należy w szczególności: prowadzenie spraw związanych z analizą stanu zagrożenia szkodnictwem leśnym, zapobieganiem, zwalczaniem przestępstw i wykroczeń w zakresie szkodnictwa leśnego oraz spraw związanych z zakresem obronności i spraw niejawnych. Kierownikiem oddziału kancelarii niejawnej jest strażnik leśny i w zakresie prowadzenia spraw niejawnych podlega bezpośrednio Nadleśniczemu. Pracownik Posterunku Straży Leśnej – Strażnik Leśny odpowiedzialny jest za koordynację spraw związanych z Ochroną Danych Osobowych i w tym zakresie podlega bezpośrednio Nadleśniczemu.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

OCHRONA PRZECIWPOŻAROWA

OCHRONA PRZECIWPOŻAROWA

Nasz kraj w ostatnich latach plasuje się w czołówce pod względem liczby pożarów – zaraz za Portugalią i Hiszpanią, natomiast pod względem powierzchni nimi objętej – znajdujemy się w pierwszej dziesiątce.

 

Częstotliwość pożarów jest m.in. konsekwencją zmian klimatycznych (długotrwałe susze, mała liczba opadów) czy składu gatunkowego naszych drzewostanów – w polskich lasach przeważają gatunki iglaste, ze znacznym udziałem sosny (łatwopalne olejki eteryczne). Niestety większość pożarów nadal wybucha z winy ludzi, spowodowana umyślnymi podpaleniami, wypalaniem traw czy nieostrożnym obchodzeniem się z ogniem.

Zagrożenie pożarami lasów w Polsce jest jednym z najwyższych w Europie. Tylko w 2015 roku na terenach zarządzanych przez LP wybuchło 3732 pożarów, które objęły powierzchnię blisko 880 ha. Ponieważ zapobieganie im wymaga bardzo wysokich nakładów – Lasy Państwowe w walce z tym niebezpiecznym żywiołem sięgają również po fundusze unijne.

Koordynowanie przedsięwzięcia pod nazwą "Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów" PGL LP powierzyło CKPŚ. Projekt ten jest realizowane w ramach II osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska (działanie 2.1 Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska). Umowa na dofinansowanie projektu pomiędzy PGL LP a NFOŚiGW została podpisana 28 października 2016 r.

Działania skoncentrowane są głównie na dążeniu do ograniczenia występowania pożarów w lasach, a także do sprawnego i szybkiego lokalizowania źródła zagrożenia. W nadleśnictwach zakwalifikowanych do najwyższej, I kategorii zagrożenia pożarowego, zostanie skrócony czas potrzebny na wykrycie pożaru. Priorytetem jest ograniczenie liczby pożarów oraz zmniejszenie powierzchni lasów nimi objętych, a w rezultacie zminimalizowanie strat dla środowiska i okolicznych mieszkańców.  

Wśród najistotniejszych inwestycji znalazły się, między innymi, wybudowanie nowych dostrzegalni pożarowych i stacji meteorologicznych oraz przeprowadzenie modernizacji części z tych, które już istnieją. Ponadto planowany jest zakup samochodów patrolowo-gaśniczych oraz nowoczesnego sprzętu do lokalizacji i wykrywania pożarów, a także doposażenie punktów alarmowo-dyspozycyjnych.

W ramach projektu w Nadleśnictwie Wałcz będzie realizowane  zadanie pod nazwą " Modernizacja dostrzegalni". Zadanie zawiera budowę 46 metrowej wieży stalowej przy budynku Nadleśnictwa Wałcz, utworzenie radiolinii pomiędzy wieżą Nadleśnictwa Wałcz w Golcach oraz wieża w Nadleśnictwie Płytnica oraz zamontowanie na wieży w Golcach kamery TV, która przekazywać będzie obraz do PAD w Nadleśnictwie Wałcz i do PAD w Nadleśnictwie Płytnica.

 

 

„Modernizacja dostrzegalni w Golcach wraz z zakupem sprzętu do lokalizacji pożarów” Zamówienie realizowane w ramach Projektu pn.: „Kompleksowy projekt adaptacji lasów   i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020

Zakres zadania obejmował:

Dostawę i montaż  kamery ppoż

Instalację teletechniczną- wieża ppoż. 

Instalację elektryczną – wieża ppoż

 Konstrukcje ramek antenowych, kamery, odgromienia – wieża ppoż

Instalację uziemiającą  i odgromową - wieża ppoż

Koszt całkowity projektu:       91 656,84

Wydatki kwalifikowalne:        85 229,31

Kwota dofinans. środki UE:   72 444,91