Wydawca treści Wydawca treści

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Akcja zalesieniowo-odnowieniowa 2019

Akcja zalesieniowo-odnowieniowa 2019

          

Tegoroczna akcja zalesieniowo-odnowieniowa ruszyła pełną parą w kwietniu i w tym też miesiącu zakończyła się jej wiosenna odsłona. Kontynuacja, już w niewielkim rozmiarze, nastąpi jesienią.

 

            W 2019 roku Nadleśnictwo Wałcz:

  • zalesiło ok. 4,5 ha  (w ramach realizacji projektu LGW- Leśne Gospodarstwo Węglowe)
  • odnowi  ok. 164 ha lasu, w tym:

107  ha na pow. otwartych, z czego na powierzchni ok. 7 ha założyliśmy uprawy sosnowe siewem,

i  57 ha pod osłoną drzewostanu, z czego ponad 4 ha zostanie posadzone jesienią, po dorośnięciu potrzebnego materiału sadzeniowego;

  • wprowadzi podszyty na ok. 17 ha (w ramach LGW, w tym 2 ha jesienią)
  • wykonało ok. 18 ha poprawek w uprawach starszych.

 

            Na wiosenne prace odnowieniowe zużyliśmy ponad 1 mln 580 tys. szt. sadzonek, w tym:

sosny zwyczajnej - ok. 1mln 95 tys.,

świerku - ok. 36 tys.,

dębów (szypułkowego i bezszypułkowego) - ok. 130 tys.,

brzozy - ok. 95 tys.,

buku - ok. 120 tys.,

grabu - ok. 11 tys.,

i innych (modrzewia, lipy, olszy, klonów, gatunków biocenotycznych) - ok. 93 tys.

 

            Jesienią natomiast trafi do lasu kolejne 35 tszt. sadzonek, w tym m.in.: 20 tys. buku i 7 tys. dębów.

 

            Sadzonki drzew w znacznej ilości zostały wyprodukowane na naszej szkółce leśnej w Rudnicy. W tym roku jednak wspomogliśmy się też produkcją sadzonek ze szkółek innych nadleśnictw. Kupiliśmy 526 tys. szt. sadzonek, a były to jednoroczne sadzonki So oraz wieloletnie sadzonki gatunków, dla których nie posiadamy własnej bazy nasiennej, np. dębu bezszypułkowego.

            Naszymi wieloletnimi sadzonkami So, Md, Św, Brz i Lp wsparliśmy natomiast inne nadleśnictwa, sprzedając im łącznie ok. 175 tszt sadzonek.

 

…teraz czas dla lasu na rośnięcie, a dla leśniczych na jego pielęgnację.

 

            Zakończono również wiosenne siewy na szkółce leśnej. Łącznie obsiano 92,5 ar powierzchni: sosną, modrzewiem, świerkiem i brzozą, czyli podstawowymi gatunkami służącymi odnawianiu lasu na naszym terenie. Niestety z powodu nieurodzaju w ubiegłym roku i, idącego za tym, braku zapasu nasion, nie posialiśmy tej wiosny: buku, lipy i olszy, które regularnie na szkółce produkujemy. Następne siewy jesienią - klonów, grabu i dębów… pod warunkiem ich urodzaju.