Wydawca treści
Użytkowanie lasu
Użytkowanie lasu
Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów w sposób racjonalny i nieprzekraczający możliwości produkcyjnych lasu. Użytki leśne pobiera się w postaci: drewna, płodów runa leśnego, roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, choinek oraz eksploatacji kopalin itp. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.
W leśnictwie głównym celem użytkowania lasu jest pozyskanie drewna. Rozmiar jego pozyskania określany jest w Planie Urządzenia Lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na okres 10 lat. Zapewnia on pozyskanie drewna w granicach nie tylko nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, ale także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach czyli tzw. zapas na pniu. Gospodarka w lasach prowadzona jest w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.
O wielkości drewna do pozyskania decyduje tzw. etat cięć określony w każdym Planie urządzenia. Jest to ilość drewna (w metrach sześciennych grubizny) możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach, na określonej powierzchni w okresie 10 lat, które obejmuje plan.
Drewno pozyskiwane w Nadleśnictwie Wałcz w ramach obowiązującego PUL pochodzi z różnego rodzaju cięć, a mianowicie:
· cięć rębnych – czyli usuwanie z lasu drzewostanów „dojrzałych", których podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów,
· cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – czyli usuwanie z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu,
· cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.
W Nadleśnictwie Wałcz według opracowanego PUL na lata 2015-2024 przewidziane jest pozyskanie drewna w łącznej ilości 908 874 m3 grubizny. W tym:
· etat cięć w użytkowaniu rębnym - 458 874 m3 grubizny,
· etat cięć w użytkowaniu przedrębnym - 450 000 m3 grubizny.
Średniorocznie na terenie nadleśnictwa pozyskuje się blisko 100 tyś. m3 drewna. Pozyskaniem surowca drzewnego zajmują się wyspecjalizowane firmy leśne - zakłady usług leśnych. Pozyskanie obejmuje ścinkę drzew i zrywkę do dróg wywozowych. W celu zmniejszenia uszkodzeń pokrywy gleby zrywka odbywa się po wyznaczonych szlakach zrywkowych. Do zrywki drewna używa się specjalistycznych ciągników tzw. skiderów. Najczęściej stosowane w nadleśnictwie skidery to ciągniki typu LKT. Do zrywki drewna stosowego stosuje się przyczepy nasiębierne lub forwardery. Działania związane ze zrywką drewna mają na celu minimalizację negatywnego wpływu na środowisko w szczególności uszkodzenie pokrywy glebowej.
Przebywając w lesie należy pamiętać, że:
Prace związane z pozyskaniem drewna należą do szczególnie niebezpiecznych. Dlatego też na powierzchni, na której trwa ścinka drzew zabronione jest przebywanie osób nieuprawnionych. Zlekceważenie tablic np. o treści : "ZAKAZ WSTĘPU - ŚCINKA DRZEW" może doprowadzić do niebezpiecznych zdarzeń zagrażających zdrowiu i życiu.