Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Akcja zalesieniowo-odnowieniowa 2019

Akcja zalesieniowo-odnowieniowa 2019

          

Tegoroczna akcja zalesieniowo-odnowieniowa ruszyła pełną parą w kwietniu i w tym też miesiącu zakończyła się jej wiosenna odsłona. Kontynuacja, już w niewielkim rozmiarze, nastąpi jesienią.

 

            W 2019 roku Nadleśnictwo Wałcz:

  • zalesiło ok. 4,5 ha  (w ramach realizacji projektu LGW- Leśne Gospodarstwo Węglowe)
  • odnowi  ok. 164 ha lasu, w tym:

107  ha na pow. otwartych, z czego na powierzchni ok. 7 ha założyliśmy uprawy sosnowe siewem,

i  57 ha pod osłoną drzewostanu, z czego ponad 4 ha zostanie posadzone jesienią, po dorośnięciu potrzebnego materiału sadzeniowego;

  • wprowadzi podszyty na ok. 17 ha (w ramach LGW, w tym 2 ha jesienią)
  • wykonało ok. 18 ha poprawek w uprawach starszych.

 

            Na wiosenne prace odnowieniowe zużyliśmy ponad 1 mln 580 tys. szt. sadzonek, w tym:

sosny zwyczajnej - ok. 1mln 95 tys.,

świerku - ok. 36 tys.,

dębów (szypułkowego i bezszypułkowego) - ok. 130 tys.,

brzozy - ok. 95 tys.,

buku - ok. 120 tys.,

grabu - ok. 11 tys.,

i innych (modrzewia, lipy, olszy, klonów, gatunków biocenotycznych) - ok. 93 tys.

 

            Jesienią natomiast trafi do lasu kolejne 35 tszt. sadzonek, w tym m.in.: 20 tys. buku i 7 tys. dębów.

 

            Sadzonki drzew w znacznej ilości zostały wyprodukowane na naszej szkółce leśnej w Rudnicy. W tym roku jednak wspomogliśmy się też produkcją sadzonek ze szkółek innych nadleśnictw. Kupiliśmy 526 tys. szt. sadzonek, a były to jednoroczne sadzonki So oraz wieloletnie sadzonki gatunków, dla których nie posiadamy własnej bazy nasiennej, np. dębu bezszypułkowego.

            Naszymi wieloletnimi sadzonkami So, Md, Św, Brz i Lp wsparliśmy natomiast inne nadleśnictwa, sprzedając im łącznie ok. 175 tszt sadzonek.

 

…teraz czas dla lasu na rośnięcie, a dla leśniczych na jego pielęgnację.

 

            Zakończono również wiosenne siewy na szkółce leśnej. Łącznie obsiano 92,5 ar powierzchni: sosną, modrzewiem, świerkiem i brzozą, czyli podstawowymi gatunkami służącymi odnawianiu lasu na naszym terenie. Niestety z powodu nieurodzaju w ubiegłym roku i, idącego za tym, braku zapasu nasion, nie posialiśmy tej wiosny: buku, lipy i olszy, które regularnie na szkółce produkujemy. Następne siewy jesienią - klonów, grabu i dębów… pod warunkiem ich urodzaju.