O nadleśnictwie

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

Hodowla lasu

Hodowla lasu

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Klimatu i Środowiska.

Ochrona przyrody

Na terenie lasów nadleśnictwa występują 3 rezerwaty przyrody. Łączna powierzchnia rezerwatów w nadleśnictwie wynosi 370,77 ha co stanowi 2,32 % powierzchni ogólnej nadleśnictwa. Dla porównania ten sam wskaźnik dla kraju wynosi 0,61%.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Jesienne odwiedziny

Jesienne odwiedziny

Stado 26 żubrów odwiedziło Nadleśnictwo Wałcz. Powróciły w rodzinne strony.

Na teren Nadleśnictwa Wałcz zawitały żubry. Stado liczące 26 sztuk pojawiło się w leśnictwie Rudnica. I nie byłoby w tym nic szczególnego gdyby nie fakt, że to właśnie na terenie tego leśnictwa była zagroda adaptacyjna pierwszych na pomorzu zachodnim żubrów.

W lutym 1980 roku zespół profesora Ryszarda Graczyka , kierownika  Katedry Zoologii Akademii Rolniczej w Poznaniu utworzył pierwsze stado wolnożyjące żubrów, które dziś nazywane jest stadem zachodniopomorskim. Wówczas były to cztery krowy i cztery byki sprowadzone z Puszczy Białowieskiej. Z czasem zagrodę otworzono i po wielu latach wędrówek po okolicznych lasach i polach stado osiedliło się w okolicach Jabłonowa na terenie Nadleśnictwa Mirosławiec stając się przyrodniczą atrakcją.

Dziś stado liczy około sto osobników, a nad jego prawidłowym rozwojem czuwa Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze, które edukuje społeczeństwo poprzez Dziką Zagrodę w Jabłonowie w której obejrzeć można z bliska nie tylko żubry ale również rysie.

Czy żubry zostaną w Wałczu na stałe czy tylko odwiedziły rodzinne strony? Dwa z obecnych w Wałczu żubrów posiadają obroże telemetryczne więc będziemy je bacznie obserwować za pomocą interaktywnej mapy do czego i Państwa zapraszamy. Więcej o Dzikiej Zagrodzie wraz z mapą występowania żubrów: http://bisonlife13.zubry.org.pl/pl/.