Asset Publisher
Ochrona lasu w Nadleśnictwie Wałcz
Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwala leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.
Zagrożenia dzieli się na trzy grupy:
- biotyczne (np. szkodliwe owady, grzyby patogeniczne, ssaki roślinożerne);
- abiotyczne – ekstremalne zjawiska atmosferyczne (np. silne wiatry, śnieg, ulewne deszcze, wysokie i niskie temperatury);
- antropogeniczne – wywołane przez człowieka (np. pożary, zanieczyszczenia przemysłowe, zaśmiecanie lasu).
Zagrożenia biotyczne
Dla drzewostanów występujących na gruntach porolnych, stanowiących ok. 20% powierzchni Nadleśnictwa Wałcz, największym zagrożeniem są patogeny grzybowe. Rejestrujemy tutaj głównie szkody od huby korzeni oraz opieńki. W celu ograniczania rozpowszechniania się tych patogenów stosujemy metody biologiczne (zabezpieczanie pniaków preparatem Phlebia gigantea) oraz mechaniczne (usuwanie porażonych drzewek z upraw i młodników wraz z systemem korzeniowym).
Do głównych zagrożeń biotycznych zaliczamy szkodliwe owady. Nadleśnictwo od lat boryka się ze szkodami powodowanymi przesz szkodniki pierwotne (brudnica mniszka, poproch cetyniak, strzygonia choinówka) oraz szkodniki wtórne (kornik drukarz, kornik ostrozębny, rytowniki oraz przypłaszczek granatek). W celu ochrony drzewostanów przed w/w szkodnikami prowadzimy szereg prac prognostycznych, np. opaski lepowe, wywieszanie pułapek feromonowych, liczenie samic brudnicy mniszki w czasie kulminacji rójki, jesienne poszukiwania szkodników pierwotnych w ściole. Prace te pozwalają nam na określenie stopnia zagrożenia drzewostanów oraz ewentualne przeprowadzenie zabiegów agrolotniczych, ograniczających występowanie szkodników. Starsze drzewostany uszkadzane są głównie przez szkodniki wtórne. Ochrona przed tymi szkodami polega głownie na: wyznaczaniu, terminowym usuwaniu i wywożeniu zasiedlonego surowca z terenów leśnych. Gałęzie oraz kora powstałe przy procesie pozyskiwania zasiedlonych drzew podlegają utylizacji.
Lasy nadleśnictwa, głównie uprawy oraz młodniki uszkadzane są przez jelenie, sarny oraz dziki. Szkody polegają na: spałowaniu, zgryzaniu, łamaniu oraz wyrywaniu sadzonek. Uszkadzane są gatunki liściaste oraz iglaste. Podstawowymi metodami zabezpieczania upraw i młodników przed szkodami od zwierzyny są: grodzenia, zabezpieczanie mechaniczne oraz chemiczne. W okresach zimowych nadleśnictwo wykłada tzw. drzewa zgryzowe jako bazę do spałowania dla zwierzyny płowej. Pozwala to na odciągnięcie zwierzyny od upraw oraz młodników i ograniczanie w nich szkód.
Zagrożenia abiotyczne
Głównym czynnikiem uszkadzającym lasy są silne wiatry, które w ostatnich latach występują w okresie jesiennym oraz rzadziej letnim. Siła tego żywiołu jest potężna i potrafi w bardzo krótkim czasie wyrządzić bardzo duże powierzchniowo szkody. Skutki tych szkód usuwane są przez leśników miesiącami. Ostatnie duże szkody od wiatrów na terenie Nadleśnictwa Wałcz miały miejsce w roku 2022.
Zagrożenia antropogeniczne
Lasy Nadleśnictwa Wałcz położone są w pobliżu dużej aglomeracji miejskiej, chętnie i licznie odwiedzane przez miejscową ludność oraz turystów. Tak duża penetracja terenów leśnych związana jest z dużym zagrożeniem od bytności ludzi. Głównie chodzi tu o pożary oraz zaśmiecanie lasu. W celu monitoringu terenów leśnych nadleśnictwo posiada Zintegrowany Punkt Alarmowo - Dyspozycyjny znajdujący się w PSP w Wałczu. System ochrony przeciwpożarowej oparty jest na całodziennych dyżurach w okresie marzec-październik i patrolach terenowych w okresie szczególnego zagrożenia. Na terenie nadleśnictwa zlokalizowana jest sieć punktów czerpania wody oraz dojazdów pożarowych w celu zaopatrzenia wodnego samochodów gaśniczych. W okresie największego zagrożenia obszar nadleśnictwa jest ponadto objęty obserwacją lotniczą, przez samoloty wyczarterowane przez RDLP w Pile, mające swe bazy w Herburtowie i Krępsku. Bardzo ważnym czynnikiem kształtującym zagrożenie pożarowe w poszczególnych porach roku są warunki meteorologiczne takie jak: opady atmosferyczne, prędkość i kierunek wiatru, natężenie promieniowania słonecznego, temperatura powietrza i wilgotność powietrza. W sezonie palności codziennie określany jest stopień zagrożenia pożarowego, podawany na godz. 9.00 oraz 13.00. Przy wystąpieniu III (najwyższego) stopnia zagrożenia pożarowego i utrzymującej się wilgotności ścioły leśnej poniżej 10 % Nadleśniczy może wprowadzić zakaz wstępu do lasu.