
O nadleśnictwie

Hodowla lasu
Użytkowanie lasu
Urządzanie lasu
Ochrona przyrody
Asset Publisher
Rybołowy
Rybołowy
W ramach realizacji projektu „Ochrona rybołowa na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce”, w Nadleśnictwie Wałcz zbudowano 5 platform dla tego gatunku i założono małemu rybołowowi logger pozwalający monitorować jego wędrówki.
Populacja rybołowa w Polsce to zaledwie 27-33 pary lęgowe na terenie całego kraju.
Nadleśnictwo Wałcz i Nadleśnictwo Krucz to dwa Nadleśnictwa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile, które zakwalifikowały się do projektu „Ochrona rybołowa na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce”, dofinansowanego przez Komisję Europejską i NFOŚiGW, koordynowanego przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych. Realizacja projektowych działań oparta będzie na ścisłej współpracy z wieloma nadleśnictwami północnej Polski. Do współpracy zaproszono też Komitet Ochrony Orłów, którego członkowie od kilkunastu lat podejmują próby ocalenia tego gatunku.
Więcej o projekcie: http://www.rybolowy.pl/
W gnieździe rybołowów zamieszkujących wałeckie lasy wylęgło się w tym roku jedno pisklę, podobnie jak w zeszłym roku, podczas obrączkowania młodego rybołowa założono mu logger (nadajnik) pozwalający monitorować miejsca żerowania i wędrówki na zimowisko.
W ramach ochrony czynnej zamontowano na terenie Nadleśnictwa Wałcz 5 platform na drzewach w pobliżu znanych miejsc występowania rybołowów na obszarach lęgowych. Platformy zamontowane zostały także w rejonach, gdzie ptaki widziano w ciągu ostatnich 5 lat, co może wskazywać na ich potencjalne zainteresowanie takim obszarem jako miejscem lęgowym.
Realizacja powyższych działań może się okazać ostatnim sposobem na ocalenie rybołowów w Polsce. Trudno bowiem wyobrazić sobie kolejny tak szeroko zakrojony projektu z tak wysokim budżetem. Mamy nadzieję, że przyczyni się do wyraźnej poprawy sytuacji gatunku.
Asset Publisher
Wyjątkowo duży pocisk
Wyjątkowo duży pocisk
Na powierzchni objętej oczyszczaniem saperskim odnaleziono pocisk artyleryjski z okresu II Wojny Światowej o wagomiarze ok. 500 kg i kalibrze 380 mm.
W dniu 06.11.2014r. Konsorcjium „Piła" DTPPW DE-MONT K Glijer, Bet-Min Andrzej Górski realizujące projekt „Rekultywacja na cele przyrodnicze terenów zdegradowanych, popoligonowych i powojskowych zarządzanych przez PGL LP" dokonało niezwykłego odkrycia. Na powierzchni objętej oczyszczaniem saperskim odnaleziono pocisk artyleryjski z okresu II Wojny Światowej o wagomiarze ok. 500 kg i kalibrze 380 mm. Pocisk najprawdopodobniej znajdował się w magazynie, który został w okresie działań wojennych wysadzony. W opinii ekspertów mógł pochodzić z działa kolejowego lub z dział okrętowych w które wyposażone były pancerniki (między innymi dokonujący inwazji na Polskę we wrześniu 1939 r. Schleswig - Holstein). Skąd zatem ów pocisk w lasach wałeckich? Otóż w Wałczu oraz Bornym Sulinowie szkoliły się niemieckie jednostki artyleryjskie i pociski mogły być używane do celów szkoleniowych, doświadczalnych jak również militarnych. W ostatnich latach odnalezione zostały w tym miejscu również inne tego typu i wagomiaru pociski, co potwierdza tezę o ich składowaniu w wałeckich lasach.