Wydawca treści Wydawca treści

OHZ LP Nadleśnictwa Wałcz

 

W myśl ustawy Prawo łowieckie łowiectwo rozumie się jako ochronę zwierząt łownych (zwierzyny) oraz gospodarowanie ich zasobami zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej.

Na podstawie w/w definicji na terenie Nadleśnictwa Wałcz prowadzona jest wzorcowa gospodarka łowiecka w 3 obwodach łowieckich:

- obwód nr 199 – dzierżawiony i prowadzony przez Koło Łowieckie „Jeleń” Wałcz,

- obwód nr 200 – dzierżawiony i prowadzony przez Koło Łowieckie „Jeleń” Wałcz,

- obwód nr 197 oraz 513 – Ośrodek Hodowli Zwierzyny Lasów Państwowych (OHZ LP) zarządzany przez Nadleśnictwo Wałcz.

Obwody łowieckie nr 199, 200 oraz 197 zaliczają się do II Łowieckiego Rejonu Hodowlanego RDLP w Pile. Spisany jest dla nich wieloletni plan łowiecki na lata 2017-2027, który  określa m.in. sposób gospodarowania łowiskiem oraz populacją zwierzyny łownej.

 

OHZ LP Nadleśnictwa Wałcz prowadzony jest od roku 1994. W roku 2022 w wyniku podziału obwodów łowieckich wyodrębniony został nowy obwód nr 513, który wraz ze starm obwodem nr 197 stanowi Ośrodek Hodowli Zwierzyny. Głównymi gatunkami zwierząt łownych występującymi na terenie obwodów łowieckich są: jelenie, sarny, daniele, dziki, lisy, jenoty, borsuki. Na terenie obwodów występuje również gatunek chroniony tj. wilk, żubr. Liczebność poszczególnych gatunków zwierząt łownych określana jest przez prowadzony całoroczny jej monitoring oraz coroczną inwentaryzację wielkoobszarową zwierzyny metodą pędzeń próbnych.

W ramach prawidłowo prowadzonej gospodarki łowieckiej na terenie ohz realizowane
są następujące działania:

- tworzenie i utrzymanie poletek łowieckich w celu udostępniania zwierzynie stałej bazy pokarmowej,

- utrzymywanie pasów zaporowych, zapobiegających powstawaniu szkód w uprawach rolnych,

- dokarmianie zwierzyny w okresie niedoboru pokarmu,

- budowa urządzeń łowieckich (paśniki, lizawki, ambony),

- ciągła współpraca z kołem łowieckim nadzorowanym przez nadleśnictwo,

- prowadzenie badań naukowych,

- współpraca z Powiatowymi Inspektoratami Weterynarii.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Marcin z wałeckich lasów lata z nadajnikiem

Marcin z wałeckich lasów lata z nadajnikiem

Rybołów z wałeckich lasów otrzymał nadajnik GPS i imię Marcin

W ostatnich dniach bohaterem mediów stał się rybołów rodem z wałeckich lasów. Czym sobie zasłużył na takie zainteresowanie?  Podczas obrączkowania, jako pierwszy w Polsce otrzymał nadajnik z GPS.  Logger firmy Ornitela z Litwy ufundowało Centrum Informacyjne Lasów Państwowych, a założyli członkowie KOO (D. Anderwald, D. Kujawa, C. Korkosz i S. Lewandowski, M. Sołowiej). Członkowie KOO nadali mu też imię Marcin dla uczczenia pamięci Marcina Południewskiego, byłego koordynatora KOO Regionu Pomorze Zachodnie, który zajmował się przez wiele badaniami i ochroną rybołowów, a który zginął tragicznie w 2013 roku.

Założenie Marcinowi "plecaka" jest jednym z wielu działań w ramach projektu przywracania rybołowa na terenach Polki, realizowanego wspólnie przez Lasy Państwowe i Komitet Ochrony Orłów. Więcej:http://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/lp-i-koo-wspolnie-dla-ochrony-rybolowa 

Obecność rybołowów na terenie Nadleśnictwa Wałcz zaobserwował leśnik i  członek KOO Dariusz Kujawa już w 1998 roku. Wówczas ptaki założyły gniazdo na zbudowanej przez ludzi platformie. Po jakimś czasie wybrały sobie ustronne miejsce na zbudowanie własnego gniazda. Para rybołowów wyprowadza młode w zasadzie corocznie, często są to lęgi liczące trzy młode rybołowy. W tym roku w gnieździe były dwa jaja ale wylęgło się jedno piskle-właśnie Marcin. Dlaczego pomimo licznych lęgów w okolicy pozostaje wciąż jedno gniazdo? Tę oraz wiele innych zagadek z życia tego rzadkiego gatunku będą rozwiązywać leśnicy wraz z ornitologami, specjalistami od ptaków drapieżnych działającymi w Komitecie Ochrony Orłów. 

Chętnych, by dowiedzieć się więcej odsyłamy również do stron na Facebooku: http://www.facebook.com/komitetochronyorlow/ 

oraz : http://http//www.facebook.com/search/top/?q=rybo%C5%82owy%20online