Wydawca treści
Hodowla lasu
Hodowla lasu
Działania z zakresu hodowli lasu obejmują czynności wskazane do wykonania w 10-leciu, w rozmiarze wspierającym utrwalenie ciągłości lasu oraz wpływającym na estetyczny i możliwie naturalny jego wygląd.
W Nadlesnictwie Wałcz nie projektuje się do odnowienia powierzchni o znaczeniu ekologicznym (bagien, zarośli, mszarów i polanek).
W bieżącym 10-leciu (2025-2034) w skali Nadleśnictwa Wałcz planowane jest wykonanie:
• ok. 790 ha odnowień otwartych,
• ok. 425 ha odnowień pod osłoną drzewostanów, w tym 95 ha podsadzeń produkcyjnych,
• ok. 125 ha poprawek i uzupełnień,
• pielęgnowania gleby i upraw na pow. ok. 790 ha oraz młodników na pow. ok. 1617 ha,
• melioracji agrotechnicznych na pow. ok. 1364 ha.
Nadleśnictwo Wałcz na swoim terenie nie posiada obecnie gruntów nieleśnych przewidzianych do zalesienia. Wprowadzania podszytów nie zaplanowano.
Przebudowa drzewostanów
W obecnie obowiązującej Instrukcji UL przebudowa drzewostanów prowadzona jest bez wyodrębniania osobnego gospodarstwa, a zakwalifikowane do przebudowy drzewostany są podzielone na 3 grupy: A, B i C.
W Nadleśnictwie Wałcz do przebudowy zakwalifikowano 467,49 ha drzewostanów.
Do pilnej przebudowy pełnej (gr. A) zaliczono 98,18 ha, z czego dla 95,80 ha zaplanowano użytkowanie rębne w pierwszym 10-leciu, w pozostałych drzewostanach kontynuacja przebudowy realizowana będzie w II 10-leciu.
Do stopniowej przebudowy pełnej (gr. B) zakwalifikowano drzewostany na powierzchni 44,42 ha.
Przebudową częściową (gr. C) polegającą na wprowadzeniu dolnego piętra oraz kontynuacji rozpoczętych wcześniej przebudów częściowych, planuje się objąć drzewostany na powierzchni 324,89 ha.
Szkółka leśna
Szkółka leśna znajduje się w leśnictwie Międzyrzecze w pododdziale 348f. Powierzchnia ogólna szkółki wynosi 10,28 ha, natomiast produkcyjna 5,30 ha.
Szkółka leśna Nadleśnictwa Wałcz hoduje sadzonki na potrzeby własne oraz okazjonalnie także dla innych nadleśnictw.
Na szkółce leśnej prowadzona jest produkcja zarówno głównych gatunków lasotwórczych (sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski, brzoza brodawkowata, olsza czarna, buk zwyczajny, dąb bezszypułkowy i szypułkowy, lipa drobnolistna, grab zwyczajny), jak i drzew i krzewów domieszkowych i biocenotycznych.
Nasiennictwo i selekcja
Nadleśnictwo Wałcz zadania związane z nasiennictwem i selekcją drzew leśnych prowadzi w oparciu o „Regionalny program zachowania leśnych zasobów genowych i hodowli selekcyjnej drzew leśnych na terenie RDLP w Pile na lata 2021-2035”.
Teren Nadleśnictwa Wałcz dla poszczególnych gatunków położony jest w następujących regionach pochodzenia LMR: Sw10, Md10, Jd10, So30, Dbb30, Dbs30, Bk30, Brz30, Ol30
Bazę nasienną nadleśnictwa stanowią:
obiekty selekcji populacyjnej:
• wyłączony drzewostan nasienny dębu szypułkowego o pow. 13,22 ha,
• gospodarcze drzewostany nasienne sosny zwyczajnej – 155,79 ha, dębu szypułkowego – 31,47 ha i buku zwyczajnego – 11,67 ha,
• źródła nasion: czereśni ptasiej, klonu zwyczajnego, klonu jaworu
oraz obiekty selekcji indywidualnej:
• drzewa mateczne: 3 sosny zwyczajnej i 3 dębu szypułkowego.
Uprawy pochodne w Nadleśnictwie Wałcz
Z uwagi na brak własnego WDN dla sosny do zakładania sosnowych upraw pochodnych w Nadleśnictwie Wałcz stosowany jest materiał pochodzący z WDN Nadleśnictwa Mirosławiec.
Natomiast dębowe uprawy pochodne w Nadleśnictwie Wałcz zakładane są przy wykorzystaniu materiału rozmnożeniowego pochodzącego z naszego WDN dla dębu szypułkowego.
Założone dotąd w nadleśnictwie uprawy pochodne zajmują powierzchnię 147,81 ha.
Sosnowe UP zajmują powierzchnię 90,95 ha, a dębowe UP zajmują: 56,86 ha.
Docelowa powierzchnia upraw pochodnych w Nadleśnictwie Wałcz to 198,12 ha w czterech blokach upraw pochodnych (BUP).