Wydawca treści Wydawca treści

SPRZEDAŻ DREWNA, SADZONEK I CHOINEK

W Nadleśnictwie Wałcz za drewno, sadzonki, ognisko w ogrodzie Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej i Ekologicznej "Morzycówka" należność można uregulować:

  • gotówką w kasie nadleśnictwa (wtorki i czwartki)

  • kartą płatniczą w kasie nadleśnictwa (wtorki i czwartki)

  • na konto:  PKO BP O/Wałcz 25 1020 2847 0000 1102 0039 2027

 

Sprzedaż drewna prowdzona jest zgodnie z  zarządzeniem nr 57 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 22 września 2021 roku w sprawie sprzedaży drewna w Państwowym Gospodarstwie Leśnymv Lasy Panstwowe na lata 2022 - 2023

 

Informacje dla nabywców (konsumentów) drewna na cele opałowe i gospodarcze

 SPRZEDAŻ DETALICZNA DREWNA 

  • Informacje dla nabywców indywidualnych (detalicznych)

 

 

CENNIK:


 


Cennik na sadzonki 2025

Poniżej znajduje się link pod którym znajdą Państwo ofertę sprzedaży sadzonek drzew leśnych w 2025 roku

Zarządzenie nr 13/2025 Nadleśniczego Nadleśnictwa Wałcz

Cennik sadzonek na 2025 rok

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Afrykański Pomór Świń

Afrykański Pomór Świń

Afrykański pomór świń (African swine fever - ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików.

W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

Wystąpienie ASF skutkuje przede wszystkim narażeniem kraju na olbrzymie straty finansowe związane w pierwszej kolejności z kosztami związanymi ze zwalczaniem choroby w gospodarstwach gdzie zostanie stwierdzona (wiążącymi się m.in. z zabiciem zwierząt z zapowietrzonego stada i utylizacją ich zwłok, koniecznością przeprowadzenia oczyszczania i dezynfekcji oraz badań laboratoryjnych), jak również z drastycznym ograniczeniem możliwości sprzedaży i wywozu świń lub wieprzowiny zarówno w kraju jak i poza jego granice. (źródło: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/asf---najczesciej-zadawane-pytania-faq)

Na terenie Nadleśnictwa Wałcz nie stwierdzono żadnego przypadku wystąpienia Afrykańskiego Pomoru Świń, jednak bardzo ważna jest odpowiednia asekuracja i działania prewencyjne, dlatego nieodpowiedzialne jest wyrzucanie w lesie resztek jedzenia, któe mogą być potencjalnym wektorem przenoszenia wirusa. Na części prakingów zlokalizowanych na terenie nadleśnictwa ustawione są odpowiednio oznakowane pojemniki na odpady organiczne i są to jedyne miejsca, w których podczas przebywania na terenach leśnych można takie odpady wyrzucić. Równie ważne są zasady bioasekuracji pozwaljące zniwelować ryzyko przeoszenia ASF - wszelkie informacje dotyczące bioasekuracji dostępne są na stronie "https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/program-bioasekuracji",

W przypadku znalezienia padłego dzika bardzo prosimy o określenie dokładnej lokalizacji i powiadomienie o tym fakcie powiatowego lekarza weterynarii (wyszukiwarka nuerów do powiatowych lekarzy weterynarii "https://pasze.wetgiw.gov.pl/piw/demo/") lub służby leśnej pod numerami telefonów 694 409 718; 694 409 700. Dokładne informacje dotyczące postępowania w przypadku znalezienia padłego dzika dostępne są na stronie "https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/postepowanie-w-przypadku-znalezienia-padlego-dzika", gdzie Głóny Lekarz Weterynarii podaje bieżące informacje na temat postępowania z padłymi dzikami, jest tam też możliwość wyszukania telefonów do powiatowych lekarzy weterynarii.

Ważne informacje: